بوکان جوان

وبلاگی برای بالا بردن اطلاعات و آگاهی های علمی،سیاسی و فرهنگی جوانان شهر

نقدی بر ریاست قوه ی مجریه

این مطلب توسط یکی از خواننده گان سایت الف نوشته شده است که خواندن آن خالی از لطف نیست.

آقای رئیس جمهور، با مدارکی که از ضعف مدیریتتان بر قوه مجریه ارائه می دهم...
آقای رئیس جمهور! من هرگز پیرامون اموری که اطلاعات کافی نداشته باشم، اظهار نظر نمی‌کنم بنابراین هرگز پیرامون ماجرای پرغوغای سه هزار میلیارد تومانی که به وسیله‌ی سیستم جابه جا گردیده‌است چیزی نمی‌نویسم و فقط به مدیریت اجرا و نحوه پرداخت وام‌های چند میلیونی می‌پردازم که با هزار کوره، آزمایش می‌گردند و اظهار نظرم پیرامون ضعف مدیریت اجرا بر پایه‌ی قیاس است. این را هم بارها گفته و نوشته‌ام؛ از روزی که بزرگی گزارش تلخی بر حضرتش ناگوار آمد فرمود: این‌ها را که می‌گویی، دیده‌ای یا شنیده‌ای؟ دیگر همیشه به آنانی استشهاد می‌کنم که تلخی‌هایش را چشیده‌ام.


آقای رئیس جمهور! نقدم بر پایه قیاس است و در این صورت حضرتتان می‌توانید پاسخ دهید که این مشکلات، استثنایی است و در این صورت نقدم تندتر می‌گردد که چرا ظلم! بر سویه نیست و اگر استثنایی ندانید و اعتراف فرمایید که چنین مشکلاتی دامن‌گیر کشور است باید بدانید که رابطه امت با حضرتتان یک طرفه و احترام آنان به خاطر عظمت خدمات کلی است خدماتی که مهم‌ترین آن‌ها تبدیل سوبسید (زکات فرنگی) به زکات اسلامی و ساختن سدها و راه‌ها و مسکن است که چنین خدماتی در طول و عرض تاریخ همتایی نداشته‌است (گرچه مسکن‌سازی دور از شهرها، کمر ارزش این خدمت بی‌نظیر را شکست)

آقای رئیس جمهور! با مدارکی که پیرامون ضعف مدیریتتان بر قوه مجریه ارائه می‌دهم، حضرتتان مجبورید یا چون وزیر کشاورزی خود، برای افرادی به شکلی استثناء قائل شوید و یا نقدم را بپذیرید.

۱. آقای رئیس جمهور!سال ۱۳۸۶ آن‌گاه که خشک‌سالی، دام منطقه شرق خراسان را زمین‌گیر ساخته بود دولت شما به خاطر حمایت دامداران سوبسیدی معادل یک میلیارد و صد میلیون تومان جهت خرید دام خشک‌سالی از قرار کیلویی هزار و ششصد تومان و پرداخت وجه به صورت بیست و هشت درصد از وزن دام گوشت پروار که اگر مدبرانه اجرا می‌گردید به سادگی آخر سال پول دولت برمی‌گشت و هم اکنون آن منطقه تـهی از دام، دارای هزاران رأس دام و مشاغل بسیار بود، لیکن شرکت پشتیبانی امور دام(در کشوری بی‌بازخواست) به جنایاتی پرداخت که دام و دامدار و دامپرور را یکجا از پای درآورد، این شرکت برای دامپرورانی که علوفه‌ای داشتند و می‌توانستند دام‌های لاغر را پروار کنند، برای تحویل دام متعهد می‌ساخت که منزلی شهری به وثیقه گذارند؟! و چون برای کسی چنین امکانی نبود موجهانه دام‌ها را به خاطر آلایش مجانیمی‌کشت و برخی را به چاه ریخته و گوشت‌های بهتر را بپرسید که چه کردند؟

و گستاخی شان برای پوشاندن جنایات تا آنجا که پرواربندی دام‌های خشکسالی را با خریدن جو از خودشان پروار کرد و گوشت پروار تحویل داد، بی‌شرمانه گفتند به دستور وزیر: قانون خشکسالی (تحویل بیست و هشت درصد گوشت زنده) شامل حال کسانی است که دام خشکسالی بکشند؟! و چک وثیقه را دست‌کاری و اقدام کیفری کرده بوند که خوشبختانه خیانتشان بر قضات رسیدگی آشکار و هم‌اکنون منتظر عقوبتشان می‌باشند.

آقای رئیس جمهور! می‌دانید نتیجه ضعف مدیریت چه شد؟

اینک همان منطقه‌ای که تا تاریخ نشان می‌دهد صادر کننده گوشت بود، مصرف کننده گوشت‌های وارداتی است بدین معنا که سوبسیدهای دولت در اثر ضعف مدیریت‌ها خرج براندازی دام منطقه‌ گردید!

۲. آقای رئیس جمهور! به قول ما دهاتی‌ها شما که همه کارهایتان را به کدخداها و داروغه‌ها سپرده‌ و خود بی‌خبر از همه جا به گزارشاتشان شعار می‌دهید این یکی را هم بخوانید:

یادآور می‌شوم، حضرتتان چهار سال پیش برای تأسیس کارخانه ژئوممبران(ورقه کف استخر) که برای صد مهندس کشاورزی مستقیم و صدها نفر غیرمستقیم کار می‌آفرید، با دست خودتان مبلغ هشت و نیم میلیارد تومان به بانک ملی حواله دادید، لیکن ساختار بی‌صاحب قوه مجریه اینک چهار سال است که مانع از اجرای طرح شده تا جزیره‌ای فسقلی بتواند با فروش این تولید، سالی صد میلیارد تومان از ایران برای کشتن مردم بحرین باج بگیرد!

از این‌رو تأکید می‌کنم: هیئت دولتتان برای ایجاد کار و اشتغال فسفر مغز نسوزانند! به مدیران بگویید ما را به خیر تو امید نیست، شر مرسان.

چه تنها راه ایجاد کار و اشتغال دفع گره‌افکنی‌‌های ادارات و رفع مزاحمت سرسام آور پشت‌میز نشینان از همه‌جا بی‌خبر است.

آقای رئیس جمهور! بروید از کشاورزی که در قائنات توانست با بیست میلیون تومان وام به تولید خاویار بپردازد، سؤال فرمایید که چقدر برای اخذ چنین وامی به این‌ در و آن در زده است، آیا می‌دانید که فقط با عدم ورود دو روز ورقه ژئوممبران به ایران می‌شود سه مجموعه همانندآن را در این منطقه‌ی محروم ایجاد کرد؟ وای، چه می‌نویسم؟ آیا می‌دانید با واردات فقط یک فقره از این ورقه به وسیله شهردار انقلابی تهران در همین چند روز قبل می‌شد کل تأسیسات کارخانه این ورقه را در ظرف یک ماه به پایان رساند؟

۳. آقای رئیس جمهور! این یکی شیرین‌تر است: نویسنده فرهنگ‌نامه شیمی که برنده جایزه کتاب سال گشته، او که با سه فرزند دانشمند خوددر رشته‌های قلب، چشم و اعصاب در مقامی می‌باشند که ایران به خاطر یک کنفرانس یا تماشای عملی با مخارج بسیاربه کشور دعوتشان می‌کند، اینک چهار سال است برای اینکه می‌خواهد سرمایه علمی و مادی خود را که درآمریکا کسب کرده، به ایران آورد و در ملک خصوصی (روستای قصر، هشت کیلومتری مشهد) بیمارستان خیریه‌ای به خرج خود تأسیس کند، آری، چهار سال است اداره‌پیمایی‌ می‌کند! و در نهایت به بی‌اعتنایی وزارت بهداشت با وجود گزارشم به شما به این نتیجه رسیده که سرمایه و خدماتش را در کشور دیگری انفاق کند.

نمونه‌ای دیگر:

۴. بانویی که فرزندش مبتلا به نوعی آلرژی است ونمی‌تواند شیر مادر بخورد. پس از مراجعه به پزشک، وی می‌گوید: مجبور به استفاده از نوعی شیرخشک وارداتی می‌باشی که در ایران نیست و یا مهاجرت موقت به کشوری دیگر؛ و بانو چون در مطب جمعی از مادران پریشان را با نوزادانی معیوب به خاطر این آلرژی می‌بیند، مصمم به تأسیس تولید چنین شیرخشکی می‌گردد و من برای شما نامه نوشتم و از شما استمداد کردم و بعد از مدتی جوانی به نمایندگی از رئیس جمهور تلفن زد و از من چنین سؤالی را کرد:آیا تقاضای پروانه تأسیس کارخانه لوازم آرایشی دارید؟ و من که نفهمیدم چه می‌گوید به پاسخش گفتم: نه عزیزم، اگرچه ما در زمره بزرگترین وارد کننده‌های لوازم آرایشی می‌باشیم، لیکن غربیان از آن‌ جا که ما بوی نفت می‌دهیم ما را بدون آرایش هم می‌پسندند!

وسخن پایانی:

آقای رئیس جمهور! به راستی خدمات بزرگ و منحصر به فردی انجام داده‌اید اما آیا حضرتتان بر چنین اجرایی در قوه خود واقفید؟ و یا آفتاب نشین کنار قوه مجریه و به گزارش‌ها قناعت می‌کنید؟!

سرورم، با اینکه خدمات حضرتتان منحصر مقبول همگان است آیا این را می‌دانید که اگر ته کیسه سوراخ باشد شما هرچه بکارید و بِدروید در پایان کار آنچه به دوش می‌کشید کیسه‌ای پُر از خالی است؟! آری؛ «إِضَاعَةُ الْفُرْصَةِ غُصَّةٌ» و پشیمانی بعدی سودی ندارد؛ الإکرام بالإتمام، به اصلاح قوه خود پردازید. و لاحول و لاقوة إلا بالله العلی العظیم.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و چهارم آبان ۱۳۹۰ساعت 11:10  توسط کیان  | 

پشت این عکس چیست؟این نقاب را گاهی در اخبار مربوط به جنبش وال استریت دیده اید و گاهی در اخبار گروه هکری ناشناس؛ البته این نقاب برای خیلی ها تنها تداعی کننده این گروه هکری است. اما واقعا این نقاب و هکرهای ناشناس و موج ضدامپریالیستی مشهور به وال استریت در کشورهای غربی چه ارتباطی با هم دارند؟!

ماجرا از چه قرار است؟
حدود ۴۰۰ سال پیش فردی به نام "گای فاوکس" به همراه تعدادی از همفکرانش پروژه انفجار پارلمان انگلیس را طرح ریزی کرد، اما نتوانست نقشه خود را عملی کند. سرانجام هم به عنوان خیانتکار در ۵ نوامبر سال ۱۶۰۵ دستگیر و اعدام شد. انگیزه او از این اقدام کاملا قابل حدس است؛ نارضایتی از سیستم حکومت انگلیس.

روز اعدام فاوکس به عنوان یک آنارشیست از سوی طرفدارن پارلمان روز جشن اعلام شد. چون آنها پنجم نوامبر را نشانه شکست تروریسم می دانستند. در این مراسم به طور نمادین دستگیری و اعدام فاوکس بازسازی می شد. کسی که در نقش فاوکس بود یک ماسک مخصوص داشت. بعدها این ماسک به نماد مخالفان حکومت تبدیل شد تا جایی که سالها زدن چنین ماسکی در انگلیس جرم به حساب می آمد. فاوکس برای خیلی از انگلیس ها یک قهرمان است. آنها در سال ۲۰۰۲ به ذکر نام فاوکس در فهرست بزرگترین بریتانیایی های شبکه بی.بی.سی، رای مثبت دادند.

اینها چه ربطی به این ماسک مشهور دارد؟
کارگردان فیلم "وی برای انتقام گیری" V for Vendetta، این فیلم را در ادامه این نوع نگاه به فاوکس و انگیزه هایش در سال ۲۰۰۶ و بر اساس رمان تصویری "آلن مور" ساخت. فیلم با یادآوری داستان فاوکس شروع می شود.

"وی" یا نقش اول این فیلم فردی است که در اعتراض به وضع موجود طرحی برای انتقام از سیاستمداران دارد. حوادث این فیلم در سال ۲۰۲۰ و در انگلستان، در حالی که حکومت بریتانیا از سلطنت به حکومت دیکتاتوری تبدیل شده است، رخ می دهد. نقابی که این قهرمان بر چهره دارد برگرفته از چهره فاوکس است که در ابتدای فیلم نشان داده شده می شود.

داستان فیلم مفصل است و دیالوگ های قابل تاملی دارد که پرداختن به آن خارج از حوصله این نوشتار است. برای مثال در بخشی از فیلم "وی" هدف خود را اینطور توضیح می دهد:

“حقیقت این است که مشکلات وحشتناکی در این کشور وجود دارد. ظلم، بی عدالتی، تعصب و افسردگی... چه کسی را باید سرزنش کرد؟ یقینا افرادی هستند که مسئولیت بیشتری دارند. آنها جوابگو خواهند بود... اگر چیزی را که من میبینم شما هم می بینید در کنار من بایستید... ”

و در جای دیگر می گوید:
“این کشور بیش از این ساختمان (پارلمان) به "امید" احتیاج دارد.”

عدالتخواهی، مبارزه با ظلم و فساد آرمان فاوکس و V هستند که تمام مردم انگلیس را در فیلم مجذوب خود می کند. به گونه ای که مردم در پاسخ به دعوت از "وی" در صحنه آخر فیلم و انفجار پارلمان یکپارچه با نقاب او حاضر می شوند.

نکته جالب توجه این است که بعد از انتشار این فیلم، استفاده از ماسک در میان گروه های اعتراضی رایج شد. به طور مثال عکس زیر مربوط به یک تجمع اعتراضی در انگلستان در سال ۲۰۰۸ است:

نقابی بر نقاب هکرهای ناشناس
در میان گروه های اعتراضی که از این ماسک استفاده کردند حالا نقاب گای فاوکس به نماد گروهی تبدیل شده که ادعا می کند داعیه‌ دگرگونی دارند. هکتیویست هایی که آنها را با نام ناشناس یا anonymousمی شناسید. گروهی که اهداف مختلفی را در سراسر دنیا به عنوان هدف حمله هکری خود انتخاب می کند. از حمله به سایت های سرگرمی تا سرقت اطلاعات پنتاگون.

۵ نوامبر، یعنی ۱۴ آبان هم قرار بود فیس بوک را هک کنند. این وعده ای بود که اعضای این گروه در قالب یک ویدئو در یوتیوب منتشر کرده بودند. دلیل این کار هم نقض حریم خصوصی از سوی فیس بوک و همکاری آنها با آژانس‌هاي جاسوسي و دستگاه‌هاي دولتي اعلام کردند. البته این خبر خیلی زود با این توضیح همراه شد که کل گروه ناشناس از این اقدام حمایت نمی‌کند. به هر ترتیب ۵ نوامبر گذشت و فیس بوک هنوز به ماموریت خطیر خود یعنی "جاسوسی" ادامه می دهد.

به گمان نگارنده اگرچه این گروه با این نقاب و اهداف آن شناخته می شود اما از کنار هم قرار دادن فعالیت این گروه، مانند انتشار اطلاعات خصوصی کاربران، می توان دریافت هکرهای ناشناس آن گونه که می نمایانند آرامان خواه نیستند.

نقابدران در جنبش اشغال وال استریت
اما بزرگترین و اثرگذارترین معترضان که گاهی ماسک مشهور را بر چهره دارند معترضان جنبش occupy wall st هستند.

به نظر می رسد با توضیحاتی که تاکنون در مورد فاوکس و فیلم وی برای انتقام گیری ارائه شد، چرایی استفاده از این نقاب در جنبش اعتراضی و مردمی در کشورهای غربی مشخص شده است. مردمی که از فساد و ظلم سیاستمدارانشان و اقتصاد ضعیف کش سرمایه داری به تنگ آمده اند. معترضان مصممی که از هر نمادی برای رساندن پیامشان استفاد می کنند. قطعا این نقاب معترضان هم برای سیاستمداران یک پیام دارد. همان پیامی که صاحب نقاب در فیلم می گوید:

“پشت این نقاب چیزی بیش از جسم است. پشت این نقاب یک آرمان است و آرمان ها ضد گلوله هستند”
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و چهارم آبان ۱۳۹۰ساعت 11:4  توسط کیان  | 

كلاهبرداري به نام ايرانسل و به كام ...

مشترك گرامي شما در جشنواره ايرانسل به قيد قرعه برنده يك دستگاه ال سي د ي ۴۲ اينچ سامسونگ به همراه يك دستگاه دي وي دي شده‌ايد. لطفاً جهت دريافت جايزه اطلاعات خود از قبيل: نام، نام خانوادگي، شماره شناسنامه، تاريخ تولد، كد پستي و آدرس دقيق منزل خود را از طريق پيام كوتاه به شماره ۰۹۳۸۷۱۷۰۰۵۱ ارسال نماييد.


ساعت ۲ صبح بامداد چهاردهم آبان ماه با صداي پيام كوتاه تلفن همراه ايرانسل دائمي از خواب بيدار شدم. با چشمان خواب آلود متن پيام كوتاه را با نگراني خواندم، نوشته بود «مشترك گرامي شما در جشنواره ايرانسل به قيد قرعه برنده يك دستگاه ال سي د ي ۴۲ اينچ سامسونگ به همراه يك دستگاه دي وي دي شده‌ايد. لطفاً جهت دريافت جايزه اطلاعات خود از قبيل: نام، نام خانوادگي، شماره شناسنامه، تاريخ تولد، كد پستي و آدرس دقيق منزل خود را از طريق پيام كوتاه به شماره ۰۹۳۸۷۱۷۰۰۵۱ ارسال نماييد. با تشكر از انتخاب شما (www.irancell.ir)». بعد از خواندن پيام كوتاه در روياي ال سي دي بودم.

 
صبح كه خبر برنده شدن را به همسرم دادم، او نيز خوشحال شد. اما پس از خواندن مجدد پيام كوتاه متوجه شدم كه پيام كوتاه ارسال شده از خطوط اصلي شركت ايرانسل نيست و از طرف شماره يك مشترك ارسال شده است. با شماره مذكور تماس گرفتم. تلفن به طور مداوم اشغال مي‌زد، بلافاصله با مدير روابط عمومي ايرانسل كه با او آشنايي قبلي داشتم تماس گرفتم. ايشان هم پس از شنيدن ماوقع گفتند كه موضوع كلاهبرداري در ميان است و ايرانسل تنها از طريق شماره‌هاي اصلي خود برنده شدن جوايز را به مشتركين اعلام مي‌نمايد.
 
بعد از ظهر بعد از مراجعت به خانه موضوع را به همسرم اطلاع دادم، ايشان با اصرار بر اينكه احتمال صحت محتواي پيام وجود دارد. با شماره مذكور تماس گرفت. بلافاصله تماس برقرار شد و صداي اپراتور ايرانسل به گوش رسيد «به MTN ايرانسل خوش آمديد» پس از آن تماس با اپراتور برقرار شد. اپراتور ضمن معرفي خود پس از دريافت شماره تلفن ايرانسل ما اعلام كرد كه شما برنده شده‌ايد و اطلاعات خود را در اسرع وقت براي ما ارسال نماييد.
 
پس از برقراري تماس بهت زده به همسرم نگاه مي‌كردم و از سوي او متهم به شكاكيت مي‌شدم. پس از تماس اطلاعات خود را به شماره «۰۹۳۸۷۱۷۰۰۵۱» ارسال كردم.
 
بعد از گذشت كمتر از ۷۲ ساعت از ارسال اطلاعات، پيام كوتاهي از همان شماره برايم ارسال شد كه در آن نوشته بود «در تاريخ نوزدهم آبان ماه ال سي د ي براي شما ارسال خواهد شد، ليكن هزينه ارسال آن ۲۰.۰۰۰ تومان مي‌باشد كه براي پرداخت آن شناسه و رمز ۴ كارت شارژ ايرانسل ۵۰۰۰ توماني بايستي براي شماره ۰۹۳۸۷۱۷۰۰۵۱ ارسال شود».
با اين پيام كوتاه شك و ترديد من نسبت به مسأله مجدداً برانگيخته شد، ولي باز هم همسرم اصرار بر پرداخت داشت. دوباره با مدير روابط عمومي ايرانسل تماس گرفتم و اين بار ايشان همسرم را متقاعد كرد كه مسأله كلاهبرداري است. ايشان در پاسخ به اينكه چرا ايرانسل از اين كلاهبرداران شكايت نمي‌ كند و جلوي كار آنها را نمي‌گيرد، اعلام كردند كه از نظر حقوقي ايرانسل نمي‌تواند از مشترك خود شكايت كند و شاكي بايد خصوصي باشد.
 
صبح هجدهم آبان ماه با يكي از دوستان در پليس فتا (پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ایران )تماس گرفتم ايشان پس از شنيدن ماجرا، اظهار كردند كه اين نوع كلاهبرداري سابقه زيادي دارد و هر بار مأمورين پليس فتا موضوع با كلاهبرداران فعال در شبكه ايرانسل برخورد كرده‌اند، با آدرس‌هاي غير واقعي و افراد غير مرتبط مواجه شده‌اند.
 
پس از تماس با پليس فتا مغموم به اين مسأله فكر مي‌كردم كه فرد يا گروهي كه چنين حساب شده به عنوان ايرانسل كلاهبرداري مي‌كنند، از اطلاعات شخصي من چه سوءاستفاده‌هايي خواهند كرد و سوالات زير در ذهنم نقش مي بست.
 
۱. آيا مانع حقوقي در شكايت ايرانسل از مشتركان، سامان‌مند نبودن اطلاعات مشتركان ايرانسل، فقدان قانون سرقت هويت و همچنين قانون حفظ حريم خصوصي بايستي تبديل به اسباب كار كلاهبرداران شبكه‌هاي تلفن همراه شود؟
۲. آيا شركت ايرانسل نمي‌تواند حداقل طي پيام كوتاه به مشتركان خود اين نوع كلاهبرداري ها را گوش زد كند؟
۳. چه زماني قانون‌گذاران كشور به اهميت قانون حفظ حريم خصوصي و سرقت هويت آگاه مي‌شوند؟
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و چهارم آبان ۱۳۹۰ساعت 11:2  توسط کیان  | 

سه میلیون حساب بانک صادرات مسدود شد

بین دو تا سه میلیون حساب بانک صادرات کشور از صبح شنبه به دلیل مغایرت مشخصاتی و داشتن اطلاعات غلط توسط سیستم مرکزی این بانک مسدود شده است.

به گزارش مهر، تمامی حسابهای بانک صادرات در کشور از صبح روز ۲۱ آبانماه بنا به دلایلی مسدود یا راکد است و وقتی مراجعان برای برداشت پول به خودپردازها مراجعه می کنند، با این پیغام روی صفحه مانیتور دستگاه روبرو می شوند که "حساب شما مسدود یا راکد است؛ لطفا به شعبه افتتاح حساب خود مراجعه کنید"!

این امر که باعث تشویش افکار و نگرانی مردم در سراسر کشور شده است، سیل جمعیت را به سوی شعب بانک صادرات روانه کرده که این شعب خود به خود در شهرستانهای کوچک و حتی کلانشهرها، به دلیل کمبود شعبه با مشکل مواجهند و اکنون نیز با شلوغی بیش از حد به دلیل این پیغام خودپردازها، با مشکل جدی تری مواجه شده اند.

کارت ملی و شناسنامه همراهتان باشد

زمانی که افراد به بانکهای مذکور مراجعه می کنند، از آنها کارت ملی و اصل شناسنامه استرداد می شود تا اصلاحاتی از قبیل ثبت کد ملی و سریال شناسنامه صاحبان حساب در فرمهای مخصوص اینترنتی پر شود و این در حالی است که زمان افتتاح حساب وقتی فرمها توسط مشتریان پر می شود، تمام مشخصات ثبت شده است.

خبرنگار مهر برای پیگیری این ماجرا با تلفنهای ارتباط مردمی بانک صادرات کشور تماس گرفت ولی اپراتور این مرکز اظهار بی اطلاعی کرد و موضوع را به صدای سپهر(مشاوره بانکی، پاسخگویی به سئوالات، پیشنهاد و انتقاد) با شماره تماس ۰۹۶۰۲ ارجاع داد.

گفتگوی خبرنگار مهر با بخش راهنمایی صدای سپهر به این نتیجه رسید که بین دو تا سه میلیون حساب بانکی مردم در بانکهای صادرات سراسر کشور دچار این مشکل هستند.

راهنمای صدای سپهر به خبرنگار مهر گفت: بین دو تا سه میلیون حساب بانکی، مغایرت مشخصاتی و اطلاعات غلطی دارند که سیستم مرکزی آنها را مسدود کرده است.

وی ادامه داد: مردم باید به شعبه بانک افتتاح کننده حساب مراجعه کرده و با ارائه اصل یا کپی شناسنامه و کارت ملی، مشخصاتشان را اصلاح و رفع ابهام کنند.

این راهنمای صدای سپهر تصریح کرد: شعب موظفند در همان لحظه مراجعه مردم به شعب، مشخصات مورد نیاز را ثبت و اصلاح کنند.

وی افزود: حسابهای بانک صادرات به صورت سراسری در حال مکانیزه شدن است تا بتوان با استفاده از کد ملی، شماره سریال شناسنامه و مشخصات فردی دیگر، به اطلاعات دقیق حسابها دسترسی یافت.

مسدودی حسابها ربطی به اختلاس اخیر ندارد

در عین حال مجید ابوالفتحی مدیرکل روابط عمومی بانک صادرات ایران در گفتگو با مهر اظهار داشت: مسدود شدن حسابها هیچ ارتباطی با موضوع سوء استفاده مالی اخیر ندارد.

وی افزود: همچنین تعداد حسابهای مسدود شده کمتر از این تعداد است و این مشکل به زودی حل خواهد شد.

ابوالفتحی یادآور شد: حسابهایی که دارای شماره ملی نبودند، مسدود شده اند که پس از اخذ کد ملی از صاحبان آنها، حساب مجدد بازگشایی خواهد شد.

عدم اطلاع رسانی گسترده و ایجاد مشکلات برای مردم

در حالی که راهنمای صدای سپهر مدعی است که فقط بین دو تا سه میلیون حساب بانکی دچار چنین مشکلی هستند اما مشاهدات خبرنگار مهر حاکی از آن است که بیشتر مراجعه کنندگان به عابر بانکها یا کارتخوانهای موجود در منازل و اماکن تجاری و اداری با چنین مشکلی مواجه هستند و همین امر باعث شده تا در مقابل باجه های بانکهای صادرات، صفهای گسترده ای تشکیل شود.

وقتی به یکباره اکثر حسابها مسدود شود، این شائبه در ذهن صاحبان حساب نقش می بندد که بانک قصد دارد به این بهانه پولها را بیشتر در حساب نگه دارد تا بهره ببرد و همچنین در میان مردمی که به بانکها مراجعه می کنند زمزمه های درگوشی است که این امر به دلیل تخلف مالی بزرگ سه هزار میلیارد تومانی صورت گرفته است؛ آنها می گویند شاید به دلیل این تخلف بزرگ، بانک صادرات تدابیر امنیتی بهتری برای کنترل حسابها اندیشیده است و به نوعی می خواهند جبران مافات این تخلف مالی بزرگ شود.

تمام این شایعات و زمزمه ها در حالی است که هیچ گونه اطلاع رسانی گسترده و دقیقی از سوی بانک صادرات مرکزی و شعب بانکها در این خصوص نشده است.

سئوال اینجاست که اگر در نیمه های شب یا ساعات غیر اداری که بانکها تعطیل هستند فردی دچاربیماری یا مشکلات حاد دیگری شود و نیاز به دریافت پول از خودپردازها یا پرداخت وجه از کارتخوانها داشته باشد، جوابگوی عدم اطلاع رسانی صحیح و گسترده بانک صادرات در این خصوص، چه کسانی خواهند بود.

به هر تقدیر اگر قرار است به واسطه بخشنامه ای از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران یا بانک صادرات و هر بانک دیگری چنین اقداماتی صورت بگیرد، لازم است بعد اطلاع رسانی این امر نیز که دامنگیر بسیاری از مردم خواهد شد، از سوی مسئولان امر در نظر گرفته شود.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و چهارم آبان ۱۳۹۰ساعت 10:55  توسط کیان  | 

درآمد سالانه هر ایرانی بر مبنای دلار

رئيس مركز آمار ايران گفت: درآمد سالانه هر ايراني به طور ميانگين ۴ هزار و ۴۰۰ دلار است.عادل آذر با بيان اينكه سر شماري عمومي نفوس و مسكن سال ۹۰ به پايان ‌رسيده، به ايلنا اظهار داشت: نتايج اوليه اين سرشماري در نيمه اول آذر ماه و نتايج نهايي آن در اواخر يا اوايل خرداد ماه اعلام مي‌شود.وي در ادامه سر‌شماري عمومي نفوس و مسكن سال ۹۰ را يكي از موفق‌ترين سرشماري‌هاي انجام گرفته تا كنون اعلام كرد و بيان داشت: ۵ ساله بودن اين سرشماري بعد از سرشماري سال ۸۵ و همچنين برنامه‌ريزي منطقه‌اي و ملي از ويژگي‌هاي سر شماري امسال بوده است.آذر در خصوص در آمد سالانه هر ايراني به طور ميانگين گفت: درآمد سالانه هر ايراني به طور ميانگين ۴ هزار و ۴۰۰ دلار است. نرخ ناخالص داخلي در سال ۸۸ حدود ۶ درصد بوده است كه در آينده نزديك نرخ ناخالص داخلي سال ۸۹ نيز اعلام خواهد شد.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و چهارم آبان ۱۳۹۰ساعت 10:45  توسط کیان  | 

موافقت 51 درصدی با حذف 4 صفر

طی ۱۰۸ روز از آغاز به کار سامانه اصلاح پول ملی، بیش از ۲.۷ میلیون بازدید مردمی صورت گرفت که منجر به ثبت بیش از ۴۸ هزار نظر در مورد حذف صفرها و پیشنهاد نامگذاری جدید پول ملی شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، از آغاز فعالیت سامانه اصلاح پول ملی تاکنون بیش از ۲ میلیون و ۷۷۰ هزار بازدید عمومی از ان سامانه صورت گرفته که منجر به ثبت ۴۸ هزار و ۴۸۴ نظر برای حذف صفرها و همچنین پیشنهاد نامگذاری واحد اصلی و فرعی پول ملی شده است.

بر اساس این گزارش، ۷۹ درصد کل افرادی که تاکنون موفق به ثبت نظر خود در سامانه اصلاح پول ملی شده اند، مرد و مابقی نیز زن هستند.

۵۸ درصد از نظر دهندگان دارای مدرک فوق دیپلم، لیسانس و دانشجویان دارای تحصیلات مشابه حوزوی هستند، همچنین ۵۱ درصد افراد شاغل و ۲۴ درصد نیز دانشجو هستند.

در نظرسنجی های صورت گرفته، مشخص شد که ۶۳ درصد از نظردهندگان ترجیح می دهند در مبادلات خود از ابزارهای الکترونیکی استفاده کنند، همچنین ۲۸ درصد از نظر دهندگان نیز ترجیح می دهند تا از اسکناس و مسکوک در مبادلات خود استفاده ببرند.

به صورت کلی، ۷۸ درصد کسانی که در نظرسنجی حضور یافته اند موافق حذف صفر از پول ملی بوده اند و ۲۱ درصد نیز اعلام کردند با این طرح مخالفند. در این میان، ۵۱ درصد موافق حذف ۴ صفر و ۲۴ درصد نیز موافق حذف ۳ صفر هستند.

همچنین ۶ درصد کل نظردهندگان موافقت خود را با حذف یک صفر و ۸ درصد نیز موافقت خود را با حذف ۲ صفر اعلام کرده اند. ۹ درصد نیز موافق حذف صفرها از پول ملی نیستند.
انتخاب ۴۶ درصد از مردم برای واحد اصلی پول ملی پارسی ۴۲ درصد نیز تومان است. تاکنون مشارکت کنندگان در طرح نظرسنجی اصلاح پول ملی بر روی این دو گزینه تاکید دارند.

ریال برای واحد اصلی پول ملی فقط ۱ درصد رای آورده است، همچنین دریک دارای ۷ درصد آراء بوده و ۲ درصد کل پیشنهاد دهندگان در این بخش نیز گزینه های دیگری را پیشنهاد کرده اند.

برای انتخاب واحد فرعی پول ملی نیز دریک با ۴۰ درصد کل آراء پیشتاز است و پس از آن نیز ریال دارای ۲۱ درصد کل آراء ثبت شده است.

جهت واحد فرعی پول نیز تومان ۱۷ درصد و پارسی ۱۳ درصد رای دارند. در بخش مربوط به واحد فرعی پول ملی نیز ۷ درصد نظردهندگان اعلام کرده اند ترجیح می دهند گزینه دیگری غیر از موارد یاد شده را برای واحد فرعی پول ملی پیشنهاد کنند.

۳۲ درصد مشارکت کنندگان با افزایش سهم سکه در مبادلات مالی جامعه به جای اسکناس موافقت و ۶۷ درصد نیز مخالفت کرده اند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم آبان ۱۳۹۰ساعت 15:2  توسط کیان  | 

ورود لیموخشک از سومالی و مصر

قاچاق لیمو خشک در ماههای اخیر و واردات لیمو توسط وزارت بازرگانی موجب شده باغداران لیموترش هرمزگانی دیگر توان پرداخت بدهیهای خود به بانکها را نداشته باشند و ناامید از حمایت دولت روی به مهاجرت به شهرها بیاورند. به گزارش مهر، هرگاه نام لیموترش به میان می آمد رودان و میناب دو قطب بزرگ لیموترش ایران به یادها می آمد، دو شهرستان از هرمزگان که آوازه جهانی داشتند. این دو شهرستان به واسطه شرایط اقلیمی مناسب و منحصر به فرد توانسته بودند بیش از ۷۰ درصد صادرات لیموترش ایران را به کشورهای آسیایی، اروپایی و حتی آمریکایی اختصاص دهند. تا قبل از شیوع بیماری جاروک جادوگر بیش از ۲۰ هزار هکتار از باغات استان هرمزگان زیر کشت لیمو قرار داشت، متاسفانه با شیوع بیماری و بر اساس آمار اعلام شده از سوی جهاد کشاورزی هرمزگان در حال حاضر برداشت لیمو از ۱۲ هزار هکتار انجام می شود که به دلیل تخصیص به موقع اعتبارات مدیریت و ردیابی بیماری و مبارزه این بیماری با سرعت زیادی در حال نابودی باعات لیموترش است. بی توجهی مسئولان به حل مشکل باغداران هرمزگانی امر موجب شده تا زنگ خطر نابودی کامل باغات لیموترش در هرمزگان به صدا درآید و طبق گفته های مسئولان کشاورزی در صورت عدم اختصاص اعتبارات و جلوگیری از واردات قانونی و ورود غیر قانونی لیموترش و لیموخشک از کشورهای آفریقایی و سایر کشورها باعث خواهد شد تا تولید لیموترش در هرمزگان به افسانه بپیوندد. به گفته کشاورزان رودانی و مینابی قاچاق لیموخشک از کشورهای آفریقایی موجب تا حتی لیموهایی که برای خشک شدن در انبارها نگهداری شود به فروش نرود و کشاورزان را بیشتر از پای درآورد. پدیده ورود غیرقانونی کالا در هرمزگان به دلیل گستره مرز آبی موجب شده تا بسیاری از تولیدکنندگان در استان و کشور متضرر شوند و اینگونه کمر لیموداران هرمزگانی خم شود که می طلبد تا مسئولان استانی و کشوری برای حل این معظل که موجب نابودی سرمایه های داخلی و رکود در بازار تولید شده است چاره ای بیندیشند. محمد رئیسی کشاورز مینابی که بیش از ۴۰سال است در ۵۰هکتار از اراضی کشاورزی در شهرستان میناب به کشت لیمو و دیگر مرکبات مشغول است، در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در سالهای اخیر کشاورزان میناب به خاطر خشکسالیهای متمادی و آفت جاروک جادوگر در باغات لیمو متحمل خسارتهای غیر قابل جبران شده اند. محمد رئیسی افزود: لیمو یک محصول استراتژیک در شرق استان هرمزگان به حساب می آید که طی سالهای طولانی بخش عمده ای از اقتصاد کشاورزان را به خود اختصاص داده بود. وی با اشاره به اینکه آفات و پدیده خشکسالی شک شدیدی را به اقتصاد مردم شهرستان وارد کرده است، عنوان کرد: کشاورزان تا قبل از شیوع آفت جاروک جادوگر و خشکسالی برای برقی کردن چاه ها و آبیاری قطره ای تسهیلات بانکی دریافت کردند که اکنون به علت عدم توانایی در باز پرداخت اقساط مجبور به فروش خانه و املاک خود شده اند. رئیسی ادامه داد: تا قبل از شیوع خشکسالی و آفت لیمو، عدم ثبات در قیمت لیمو و وجود دلالها از عمده مشکلات کشاورزان بود و اکنون با از بین رفتن بیش از نیمی از اراضی زیر کشت لیمو به علت آفات تنها راه کشاورزان برای جبران هزینه ها اقدام به خشک کردن لیمو است، که آن هم به دلیل واردات بی رویه لیمو خشک بی کیفیت توسط دولت و اخیرا به صورت قاچاق از کشورهای آفریقایی کاری عبس و بی فایده است. این کشاورز با بیان اینکه حدود سه سال است که بیش از ۱۰ تن لیمو خشک در انبارهای وی مانده و به سبب قاچاق لیمو خشک و پایین بودن قیمتها در حال نابودی و از بین رفتن است، اظهار داشت: به دلیل واقع شدن انبارها در مسیر انتقال لیمو خشکهای قاچاق اگر اقدام به بارگیری و جابه جایی کنیم با برخورد و توقیف آن توسط نیروی انتظامی مواجه می شویم که این خود مشکل دیگر ما است. غلامرضا محمودی کشاورز جوان رودانی نیز با ابراز ناامیدی نسبت به ادامه کشت و فعالیت در باغات لیمو ترش در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در آمد سالیانه باغداران پس از مواجهه با آفت جاروک جادوگر و خشکسالی کاهش ۷۰درصدی داشته و این در حالی است که ۳۰درصد مانده حتی کفاف پرداخت اقساط وامهای دریافت شده توسط کشاورزان برای برقی کردن و آبیاری تحت فشار باغات را هم نمی دهد. وی افزود: به علت عدم حمایت دولت، کشاورزان مجبور به فروش محصول با پایین ترین قیمت ممکن هستند و امسال هم به خاطر قاچاق لیمو خشک و رقابت با محصول تولید شده در داخل هیچ کشاورزی جرات خشک کردن لیمو را ندارد. وی به خسارات سنگین وارد شده به باغات لیمو ترش اشاره کرد و ادامه داد: چوبهای به دست آمده از امحای لیموهای آفت زده به علت نبود صنایع تبدیلی چوب در استان با قیمت بسیار ناچیز خریداری و به استانهای دیگر برای تولید زغال انتقال داده می شود. مدیر جهاد کشاورزی میناب در گفتگو با خبرنگار مهر با تایید قاچاق لیمو خشک از کشورهای آفریقایی و حمل از طریق شهرستان میناب گفت: این اداره برای حمایت از باغداران و مقابله با آفات، درختان لیمو ترش با آلودگی بالای ۵۰ درصد را امحا و درختان گرمسیری و دیگر مرکبات مقاوم نسبت به جاروک جادوگر جایگزین کرده است. سید عظیم موسوی افزود: لیمو ترش میناب به واسطه شرایط خاص و فیزئولوژی، مناسب خشک کردن است و از کیفیت بالایی برخوردار است. تا قبل از شیوع آفت جاروک جادوگر هشت هزار و ۵۰۰هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان میناب به لیموترش اختصاص داشت که امسال با حذف درختان آلوده این میزان به سه هزار هکتار کاهش یافته است. سید مصطفی ذوالقدر گفت: در حالیکه اغلب مردم شهرستان‌های رودان، میناب و حاجی‌آباد از راه کشاورزی و تولید لیموترش امرار معاش می‌کنند، در سالهای اخیر آفت جاروک ۹۰ درصد باغها را نابود کرده، اما تاکنون معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری هیچ اقدامی برای پرداخت بودجه پیش‌بینی شده انجام نداده است. نماینده مردم بندرعباس، حاجی‌آباد، قشم و ابوموسی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در مناطق درگیر بیماری هیچ محصول دیگری به جز لیموترش قابلیت کشت و تولید ندارد، افزود: در صورتیکه بودجه پیش‌بینی شده هر چه سریع‌تر اختصاص نیابد ظرف دو تا سه سال آینده باغهای لیموترش استان هرمزگان به طور کلی نابود می‌شود. این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس هشتم تصریح کرد: پیگیریهای انجام شده حاکی از آن است که معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری، هیچ دلیل موجهی برای پرداخت نکردن بودجه پیش‌بینی شده وجود ندارد. عدم تخصیص به موقع اعتبارات قطب لیموترش کشور را نابود می کند رئیس سازمان جهادکشاورزی هرمزگان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه تا قبل از شیوع بیماری جاروک جادوگر ۲۰ هکتار از اراضی باغات زیر کشت لیمو ترش قرار داشت، عنوان کرد: بر اساس آمار سال ۸۸ معادل هشت هزار هکتار از باغات در هرمزگان به دلیل بیماری نابود شد و تنها ۱۲ هکتار مانده است. علی نقی صالحی با بیان اینکه سال ۸۹ برنامه مبارزه و مدیریت بیماری جاروک جادوگر در ستاد مدیریت جامع بیماری جاروک لیمو ترش به تصویب رسید، افزود: در عملیات حذف با همکاری بسیج سازندگی سطح دو هزار هکتار باغات آلوده بالای ۵۰ درصد بر اساس دستورالعمل حذف شد و مدیریت چهار هزار هکتار از باغات زیر ۵۰ درصد آلودگی انجام شد. صالحی با بیان اینکه سرعت شیوع بیماری بالاست و باید اعتبارات مصوب شده در زمانهای معین تزریق شود، عنوان کرد: سال گذشته ارقام نخیلات، انبه و سایر مرکبات به جز لیمو ترش جایگزین شده است. وی با بیان اینکه عدم تحقق اعتبارات در زمان مشخص شده به نوعی کمک به سرعت این بیماری داشته است، اظهارداشت: اگر روند تخصیص اعتبارات قطره چکانی و با تاخیر صورت بگیرد و با توجه به اینکه کشاورزان هم توان مالی برای هزینه کردن ندارند در پنج سال آینده شاهد نابودی باغات لیمو ترش در استان خواهیم بود. "پرشین لایم" رقم مقاوم جایگزین لیموترش صالحی با اشاره به اینکه محققین در مرکز در تلاش معرفی رقم مقاوم لیموترش به بیماری هستند، عنوان کرد: اگر محققان موفق به معرفی رقم مقاوم شوند می توانیم دوباره صادرات انبوه لیموترش به کشورهای آسیایی و اروپایی داشته باشیم. قاچاق لیموترش از مبادی غیر قانونی رئیس سازمان جهادکشاورزی هرمزگان با بیان اینکه واردات لیموترش از مبادی قانونی و غیرقانونی لطمات زیادی به باغداران لیمو در استان زده است، افزود: تیرماه امسال طی نامه ای از وزیر جهادکشاورزی درخواست ممنوعیت واردات لیموترش در زمان برداشت داشتیم که وزیر بازرگانی موافقت کرد که حتی سفارشات گذشته هم وارد نشود اما متاسفانه این امر عملی نشد و از شهریور ماه امسال شاهد واردات مجدد لیموترش و لیموخشک به کشور هستیم. وی قاچاق لیمو خشک به داخل کشور را از مبادی غیرمجاز را عامل دیگر ضربه زدن به کشاورزان عنوان کرد و گفت: متاسفانه شاهد آن هستیم که لیموخشک از مبادی غیررسمی وارد بازارکشور می شود و باعث شده که باغداران لیموترش که اقدام به خشک کردن لیموهای خود کرده اند متضرر شوند و بارها در دیداری که با آنها داشته ام خواستار حمایت دولت از لیموکاران شده اند.
+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم آبان ۱۳۹۰ساعت 15:1  توسط کیان  | 

بهمنی: نرخ تورم 19،1 درصد

رئیس کل بانک مرکزی ، نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به مهر را ۱۹،۱ درصد اعلام کرد و گفت: این نرخ در دوازده ماه منتهی به شهریور ۱۸،۳ درصد بوده است.


به گزارش واحد مرکزی خبر ، آقای محمود بهمنی در همایش طرح تحول بانکی که در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شده است، پیش بینی کرد رشد نرخ تورم از دی ماه کاهش یابد.
وی افزود: بخشی از این نرخ تورم ، ناشی از اجرای قانون هدفمندی یارانه هاست که اگر سهم آن را کم کنیم ، نرخ تورم متناسب با پیش بینی های قبلی خواهد بود.
بهمنی با بیان اینکه اجرای قانون هدفمندی یارانه ها ، دستاوردهای بسیار خوبی در جامعه داشته است، گفت: ضریب جینی که شاخص توزیع درآمد در میان دهک های جمعیتی کشور است از ۰،۴۰۲۳ در سال ۸۴ به
۰،۳۸۱۳ در سال جاری رسیده است.
وی افزود: این نرخ بین صفر تا یک اندازه گیری می شود و هر اندازه به صفر نزدیک تر شود نشان دهنده بهبود توزیع عادلانه درآمد است و برای کاهش بیشتر آن و بهبود توزیع عادلانه درآمد برنامه های جدی داریم.

+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم آبان ۱۳۹۰ساعت 14:58  توسط کیان  | 

میزان کسری بودجه دولت مشخص شد

تراز عملیاتی بودجه سال ۸۹ کل کشور در پایان بهمن ماه سال گذشته با بیش از ۲۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان کسری مواجه شده است. به گزارش فارس، طی یازده ماهه ۱۳۸۹ مجموع درآمدهای عمومی دولت ۲۹۷۵۱۱ میلیارد ریال بود که در آن سهم درآمدهای مالیاتی از ۶۷ درصد در سال قبل به ۸۰.۳ درصد افزایش یافت و به همین نسبت از سهم سایر درآمدها کاسته شد. در این دوره از مجموع واگذاری دارایی های سرمایه ای، ۳۹۴۱۷۹ میلیارد ریال ( ۹۹.۷ درصد) از محل منابع حاصل از نفت و فرآورده‌های آن و ۱۱۵۷ میلیارد ریال از محل فروش اموال منقول و غیرمنقول بود. واگذاری دارایی های مالی در این دوره ۴۱۱۶۸ میلیارد ریال بود که در مقایسه با رقم مصوب، ۷۹.۵ درصد عدم تحقق به دلیل محقق نشدن ۷۴.۶ درصد وصولی از محل واگذاری شرکت های دولتی و عدم تحقق ۱۰۰ درصدی استفاده از موجودی حساب ذخیره ارزی بود. طی یازده ماهه ۱۳۸۹ ، پرداخت هزینه ای (جاری) دولت به ۵۴۷۳۰۵ میلیارد ریال رسید که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۱۶.۳ درصد رشد و نسبت به رقم مصوب ۸۱.۱ درصد تحقق داشت. پرداخت های عمرانی نسبت به دوره مشابه سال قبل با ۴.۶ درصد رشد ۱۵۶۱۲۹ میلیارد ریال رسید که ۴۶.۵ درصد نسبت به رقم مصوب عدم تحقق داشت. به گزارش فارس، از مجموع تملک داراییهای سرمایه ای (پرداختهای عمرانی) ۷۸.۷ درصد به صورت ملی و مابقی استانی پرداخت شده است. در این دوره رقم تملک دارایی های مالی براساس ارقام خزانه داری کل وزارت امور اقتصاد و دارایی معادل ۱۵۰۸۳میلیارد ریال بود که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۷۵.۶ درصد کاهش یافت. درنتیجه عملکرد بودجه عمومی دولت در پایان بهمن ۱۳۸۹ ، تراز عملیاتی دولت ۲۶۵۲۹۱ میلیارد ریال کسری داشت. با توجه به خالص واگذاری دارایی های سرمایه ای، مجموع تراز عملیاتی و سرمایه ای با ۲۶۰۸۵ میلیارد ریال کسری مواجه شد که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل ۷۶ درصد کاهش نشان می دهد.
+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم آبان ۱۳۹۰ساعت 14:56  توسط کیان  | 

ادامه فعالیت آزادانه شرکت آریا در تهران

ه گزارش قاصد، در حالی که طی هفته های اخیر اقدامات قاطعانه و مناسبی توسط دستگاه قضایی برای بررسی ابعاد پرونده فساد بزرگ بانکی صورت گرفته، اما همچنان برخی مشاهدات و اتفاقات رخ داده، باعث ایجاد ابهاماتی در بین فعالان اقتصادی و رسانه ها شده است.

از جمله این موضوعات که چندی پیش افشا شد، حضور آزادانه یکی از برادران خسروی در کاناداست که توسط یکی از رسانه های این کشور افشا شد و در داخل کشور کسی از آن خبر نداشت. این موضوع در کنار خروج عجیب خاوری مدیرعامل سابق بانک ملی از ایران باعث شده همگان هر روز منتظر انتشار خبری جدید از این اتفاق بزرگ در کشور باشند.

اما در تازه ترین اتفاق در این زمینه، بررسی اسناد شرکت معدن شکافان تهران (سهامي خاص) نشان می دهد طی هفته های اخیر، شرکت توسعه سرمايه‌گذاري امير منصور آريا توانسته سهم مهم خود را در این شرکت بزرگ اقتصادی تمدید کرده (شماره نامه شماره۲۷۲۱۲/ت۳۲/۹۰) و فردی به نام "احمد ک" نیز تا تاریخ ۱۲ مرداد سال ۹۲ عضو هیئت مدیره آن شود.

این در حالی است که حداقل توقع مردم این بود که این شرکت، نتواند فعالیت های اقتصادی خود را گسترده تر کرده و جا پای بیشتری در صنعت و معدن کشور بیابد اما با وضعیت فعلی، به نظر می رسد نیازمند اطلاع رسانی بهتر و بیشتر از نحوه تداوم فعالیت این شرکت خاص هستیم.

+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم آبان ۱۳۹۰ساعت 14:52  توسط کیان  | 

درس‌هایی از استیو جابز برای خودروسازان

جای هیچ بحثی نیست که تعداد کمی‌برند به اندازه اپل قدرتمند هستند. محصولات کمی‌هستند که بتوانند به اندازه محصولات اپل برانگیزنده احساسات باشند.

به جز اپل، شرکت‌های کمی ‌هستند که از نوعی وفاداری به برند برخوردار باشند که ریشه‌ای و بنیادین باشد و تعداد کمی‌خرده فروش هستند که موفق می‌شوند فروشگاه‌های بزرگ و پر زرق و برقی داشته باشند که تنها خط تولید محدودی را ارائه می‌دهد و محصولاتش را با قیمت کامل و بدون کم و کاست می‌فروشد و نیز خریداران را مشتاق سازد و سودهای باورنکردنی را به ثبت برساند.

چندین نسل پیش، دوران پس از جنگ که روزهای اوج شرکت‌های خودروسازی آمریکایی بود، همین اوصاف را می‌توانستیم در مورد برندهایی چون فورد، شورولت، کادیلاک و کرایسلر به کار ببریم. از آن زمان بیشتر ماشین‌ها کالاهایی شده‌اند که خرید آنها به لذت‌بخشی دیدن سریال‌های پر بیننده است.

حتی در جامعه امروز ما که دارای برندهای بی ثبات است، لزومی‌ندارد که اوضاع به همان ترتیب باشد. مسلما صنعت خودروسازی به کندی تغییر می‌کند. بدتر آنکه خرده فروشی به عنوان مدلی از کسب و کار غیرایده آل مورد ممانعت قرار می‌گیرد؛ این ممانعت عمدتا توسط توافق نامه‌های منسوخ و قوانین ایالتی ایجاد شده است که بعضا به زمان آغاز این صنعت برمی‌گردند. با مرور برخی از درس‌های به جا مانده از استیو جابز شاید کسب و کار اتومبیل بتواند دوباره به روزهای اوج خود برگردد.

از اینکه یک محصول فوق‌العاده را به قیمت بالا بفروشید، هراسی نداشته باشید
این به آن معنی نیست که تمام خودروها باید لوکس و تجملی باشند، تنها به خاطر پس انداز چند پنی بیشتر از کیفیت محصول نکاهید. خودروهایی بسازید که مردم بتوانند آن را بخرند و به داشتن آن افتخار کنند، مدل‌هایی طراحی کنید که آنها حقیقتا شیفته آن شوند. حتی مدل‌های ارزان‌تر را طوری بسازید که باکیفیت و فراتر از انتظارات خریدار باشند. فرصت‌طلبان و ارزان پسندان را روانه بازار ماشین دست دوم کنید تا از آنجا خرید کنند.
خواسته‌ها و انتظارات خریداران را پیش‌بینی کنید

این مشخصه بارز شرکت اپل است و مسلما بیان کردن آن آسان تر از عمل کردن به آن است. نمی‌توانیم کاربر کامپیوتری را در اوايل دهه ۸۰ به یادآوریم که به خطوط متراکم و خشک متون روی صفحه کامپیوترش اهمیت دهد، تا اینکه مکینتاش پا به عرصه گذاشت و فونت‌های میزان‌پذیر (scalable fonts) را معرفی کرد. طبق سخنرانی استیو جابز در جشن فارغ التحصیلی دانشگاه استنفورد در چند سال پیش، ارائه فونت‌های میزان پذیر بیشتر به خاطر علاقه فراوانش به خوشنويسي صورت گرفت. «ماشین‌دوست‌ها» اغلب، خودروها را برای خودشان تصور می‌کنند یا اینکه به فکر انداختن تصویر آنها بر روی جلد مجلات می‌باشند. آیا واقعا بازاری برای اتومبیل‌های فراموش شده‌ای مثل پلیموث پراولر مدل اسپرت یا شورولت SSR وجود داشت؟ در این میان، «حسابگران مقتصد» تمایل دارند بیش از حد بر روی گروه‌های پر تراكم تکیه کنند و بدون توجه به توسعه مدل‌های جدید، از تمام چیزها ایراد بگیرند.
پیش‌بینی بازار به جای واکنش نشان دادن به آن، کلید موفقیت در هر صنعتی می‌باشد. شرکت کرایسلر در دهه ۱۹۸۰ این ترفند را اجرا کرد، به این ترتیب که از طراحی یک وسیله نقلیه تجاری اقتباس کرد و آن را به یک مینی ون تغییر شکل داد. بعدها شرکت آمریکن موتورز دومین سری از درها را به ماشین Jeep اضافه کرد و در انجام این کار كارآيي مناسبي را خودروها ببخشد. اخیرا شرکت BMW در این زمینه به موفقیت دست یافت و این زمانی بود که برند MINI را احیا کرد، به گونه‌ای که قابل دسترس خریداران جوان‌تر، امروزی‌تر و کمتر متمول باشد و بدون آنکه قیمت و ارزش برند اصلی‌اش را کاهش دهد.

طرح و مدل خود را با قدرت تمام بفروشید
اساسا، تمام لپ تاپ‌هایی که طراحی شده‌اند دارای قالب و الگوی یکسانی هستند، آنها دارای پردازنده، صفحه نمایش، صفحه کلید و رابط ورودی هستند. برخی‌ها بزرگ‌تر و برخی دیگر کوچک‌تر هستند. اما لپ‌تاپ‌های اپل طراحی منحصر به فردی دارند، هم ساده هستند و هم زیبا. یکی از دلایلی که کامپیوترهای اپل ارزش فروش مجدد دارند این است که حتی هنگامی‌ که چند سال از عمر دستگاه می‌گذرد کهنه و قدیمی ‌به نظر نمی‌رسد. یک مثال خوب در مورد خودرو که مانند اپل دارای طراحی خوبی است، فیات ۵۰۰ جدید با یک طراحی هوشمندانه می‌باشد که مالک آن می‌تواند امکانات آن را به راحتی حس کند و ببیند. مثالی که برعکس مورد قبل است مربوط به خودروهای عجیب و غریبی مانند هیوندای ولاستر و نیسان جوک است که این ریسک را دارند که مالک قبل از آنکه پرداخت نهایی را انجام دهد از آن خودرو دلزده و بیزار شود.

سعی کنید محصولی کاربر پسند ارائه دهید
این مساله امری بدیهی به نظر می‌رسد، اما خودروسازان در حال تلاش فراوان برای تلفیق کردن سیستم‌های متناسب با مدل‌هایشان هستند، به خصوص اینکه سعی می‌کنند برنامه آموزشی مناسبی را ارائه دهند و رانندگان را در این فرآیند گیج و سردرگم نکنند. شرکت فورد چند سال پیش در حرکتی صحیح، اقدام به ارائه تکنولوژی کنترل صدای تقویت شده Sync کرد، سپس در پی آن سیستم لمسی دارای فهرست MyFord را ارائه کرد که با این اقدام دو پله سقوط کرد، زیرا این سیستم نیاز به منحنی آموزش عمیقی داشت که کار کردن با آن سخت بود. شرکت BMW با برنامه‌ریزی کتاب راهنما برای سیستم عملکردی خودرو، اقدام خوبی انجام داد که در آن امکان استفاده از سیستم‌های ارجاع و تنظیمات از طریق صفحه نمایش را برای رانندگان فراهم می‌ساخت. متاسفانه این فرآیند توسط سیستم کنترل iDrive طاقت فرسا کار می‌کرد و آنچه را که یک دستورالعمل ساده به نظر می‌رسید به فرآیند پیچیده‌ای تبدیل کرد.

مدل‌های جدید خود را با سر و صدای زیاد اعلام کنید، نه در خفا و سکوت
خودروسازان شیفته این هستند که از مدل‌های جدید خود درنمایشگاه‌های اتومبیل رونمایی کنند که معمولا در زمستان و اوایل بهار برگزار می‌شود. آنها این کار را قبل از آن انجام می‌دهند که گروه زیادی از خبرنگاران از روی وظیفه شناسی نظرات خود را درباره خودروها در رسانه‌ها انعکاس دهند و این در حالی است که این خودروها به ندرت در معرض دید طرفداران وفادار و مشتاق قرار گرفته است. سپس در اغلب موارد بعد از چند ماه، اتومبیل‌ها بدون تشریفات روانه محل‌های فروش می‌شوند، این کار با هیاهوی کمی ‌انجام می‌شود البته به غیر از فعالیت بازاریابی چندرسانه‌ای که اغلب در اوضاع درهم و برهم گم می‌شوند.

کسب و کار اتومبیل نیاز دارد که حداقل مقداری از شور و هیجان به پا شده در شرکت اپل را به دست آورد، شور و هیجانی که شرکت اپل توانسته با معرفی و ارائه سالانه و شش ماه یک بار محصولات جدید خود در چند سال اخیر ایجاد کند. قبل از اینکه نمایشگاه‌های باشکوه و مجلل مملو از مشتریان وفادار شود، از اتومبیل‌های خود رونمایی کنید و مطمئن شوید که اتومبیل‌هایتان در عرض چند روز یا چند هفته روانه اتومبیل فروشی‌ها می‌شوند به طوری که هنوز شور واشتیاق از تب و تاب نیفتاده باشد. حتی اگر مدل خودرویی جدید نیست، حداقل هر سال یک ویژگی جالب به آن اضافه کنید تا کمک کند که بازار خود را از دست ندهد.
تجربه خرده فروشی را احیا کنید
خودروسازان باید با فروشندگان و مسوولان ایالتی همکاری کنند تا بتوانند نمایشگاه‌های فروش اتومبیل را به مکان‌های خرده فروشی منتقل کنند، درست همان گونه که فروشگاه‌های اپل راه‌اندازی شدند. به فروشندگان این امکان را دهید تا خودروها را به مکان‌هایی ببرند که مردم بتوانند آنها را ببینند و لمس کنند و آن مکان جایی است که مردم می‌خواهند بیایند تا اتومبیلی را بخرند بدون آنکه زحمت فعاليت‌هاي بازاريابي فروش را به خود بدهید. اگر قصد مردم از آمدن به بازار خرید ماشین نبوده، می‌توانند قدمی‌ در بازار بزنند و کالاها و لوازم یدکی مربوط به برند را خریداری کنند. در حال حاضر، قوانین ایالتی و توافقنامه‌های فرانشیز از ازدیاد نمایشگاه‌های فروش اتومبیل که خارج از مکان‌های معمول باشند، جلوگیری به عمل می‌آورد.
چرا نباید اجازه داد که مثلا فروشنده ماشین‌های BMW یک مغازه کوچک در رودنو درایو واقع در بورلی هیلز باز کند یا اینکه فروشنده فیات، مدل‌هایش را از ویترین مغازه در باک‌تاون شهر شیکاگو به نمایش بگذارد؟ برندهایی مانند فورد و شورولت می‌توانند در مکان‌هایی چون مراکز خرید، فروش خوبی داشته باشند.
یکی از برندهایی که به سبک وعملکرد فروشگاه اپل نزدیک شده است، لندرور می‌باشد. نمایندگی‌های مجاز فروش این برند به شيوه خاصی طراحی شده‌اند به طوری که بیشتر شبیه کلبه‌های جنگلی هستند تا نمایشگاه فروش ماشین و دارای امکانات رفاهی فراوان و مجموعه‌ای از رخت و لباس و پوشاک هستند تا این اطمینان ایجاد شود که کسی بدون خرید کردن از آنجا خارج نمی‌شود. یکی از فروشندگان لندرور در حومه‌های شمالی شهر شیکاگو که با او ملاقات کردیم، از داشتن یک تالاب ماهیگیری و یک مسیر خارج از جاده برای تست خودروها به خود می‌بالید.

خدمات جانبی را افزایش دهید
خودروسازان می‌توانند از «جنیوس بار» که مکانی برای پشتیبانی فنی در فروشگاه‌های اپل است، الگوبرداری کنند و اطمینان یابند که بردن خودروی مشتری به بخش خدمات به اندازه کافی ارزشمند است تا او را براي خريد دوباره به آنجا بكشاند. امکاناتی چون اتاق‌های انتظار تمیز و راحت با تلويزیون‌های بزرگ، کافی‌شاپ و محوطه بازی برای کودکان از امکانات مسلم است. مشاوران خدمات را آموزش دهید تا در مراقبت از خودرو مهارت پیدا کنند یا حداقل ابزاری در دست داشته باشند که خبره و ماهر به نظر برسند.
سعی نکنید با ارائه خدمات پرهزینه و تا حد زیادی غیرضروری مشتریان را آزار دهید. برنامه موفق پشتیبانی شرکت اپل را سرمشق خود قرار دهید، اتومبیل‌ها را همراه با برنامه‌های پشتیبانی بفروشید تا بتواند بر روي قیمت خرید وسیله نقلیه ارائه شود.
این کار نه تنها باعث می‌شود درآمد اضافی به فروشگاه برگردد، بلکه مالکان خودروها را عادت می‌دهد که اتومبیل‌های خود را برای سرویس به نمایندگی مجاز فروش ببرند. مطمئنا نکته‌های دیگری هم از استیو جابز به جا مانده که خودروسازان بتوانند از آن استفاده کنند، اما شاید مهم‌ترین و ساده‌ترین آنها، شعار تبلیغاتی شرکت اپل باشد که سال‌ها با این شرکت همراه بوده است: «متفاوت فکر کنید.»
منبع: دنیای اقتصاد به نقل از forbes

+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم آبان ۱۳۹۰ساعت 14:51  توسط کیان  | 

ممنوعیت واردات قرآن های چینی

رئیس سازمان دارالقرآن کشور گفت : باتوجه به فراهم بودن ظرفیت های چاپ و انتشار قرآن در کشور ، واردات قرآن های چینی به کشور خلاف قانون است.

به گزارش واحد مرکزی خبر، قره شیخلو افزود : در کشورمان امکانات زیادی برای چاپ و انتشار قرآن موجود است و لزومی برای صرف هزینه های بسیار و اسراف منابع مالی در خارج از کشور برای انتشار و چاپ قرآن های چینی نیست.

وی افزود : براساس سه اساس نامه مورد تائید رهبر معظم انقلاب توسعه فعالیت‌های آموزش قرآن در سراسر کشور ، ساماندهی مردمی در زمینه مشارکت‌های قرآنی و نظارت بر چاپ و نشر قرآن، فعالیت‌های عمده سازمان دارالقرآن کریم را تشکیل می‌دهد.

قره شیخلو گفت : براساس قوانین مصوب شده چاپ و نشر قرآن کریم در کشور ، دارالقرآن کشور وظیفه دارد پس از مطالعه و تایید صحت مطالب و درستی چاپِ آیاتِ مندرج در قرآن اجازه نشر آن را صادر کند.

۷۰۰ هزار جلد کتب مختلف آموزشی و منابع قرآنی و ۱۰۰ هزار جلد قرآن کریم پارسال در کشور چاپ شد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم آبان ۱۳۹۰ساعت 14:45  توسط کیان  | 

عکس/ 7 میلیاردمین نفر جهان را بشناسید

یک نوزاد فیلیپینی با تولد خود جمعیت جهان را به هفت میلیارد رساند و بدین ترتیب نامش در تاریخ ثبت شد.

به گزارش مهر به نقل از آسوشیتدپرس، این نوزاد که دختر است دو دقیقه قبل از نیمه شب به وقت محلی در مانیل به دنیا آمد و سمبل جمعیت هفت میلیارد نفری جهان شد.

این نوزاد "دانیسا می کاماچو" نام دارد و پس از تولد اعضای خانواده و کارکنان بیمارستان محل تولد وی، با یک کیک شکلاتی که بر روی آن نوشته شده بود "هفت میلیاردمین نفر جهان" تولد او را جشن گرفتند.

مقامات محلی فیلیپین نیز با یک هدیه تولد این نوزاد را تبریک گفتند.

به نوشته آسوشیتدپرس، مراسمی که برای تولد این نوزاد انجام گرفت پیش از آنکه از بعد جمعیت شناسی مهم باشد به سبب آنکه یک نماد بوده مهم است.
+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم آبان ۱۳۹۰ساعت 15:36  توسط کیان  | 

سخنان توکلی در مورد وزیر اقتصاد

نماینده مردم تهران گفت: حسینی امروز می‌گوید "آقای احمدی‌نژاد دیشب به من سفارش کرده است که عذرخواهی کنم‌" که این عذرخواهی به هیچ دردی نمی‌خورد. به گزارش الف، احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بعد از ظهر امروز و در ادامه جلسه استیضاح وزیر اقتصاد و دارایی گفت که عصر امروز آقای لاریجانی به من گفتند "آقای حجازی از دفتر رهبر انقلاب به وی زنگ زدند و گفته‌اند که آقا فرموده‌اند "من در استیضاح دخالت نمی‌کنم؛ این حق مجلس است" که در این لحظه توکلی برای تائید سخنانش رو به لاریجانی کرد و گفت: درست می‌گویم آقای لاریجانی؟ علی لاریجانی نیز در این لحظه خطاب به توکلی گفت: ‌بله درست است. در ادامه توکلی خاطرنشان کرد: در روز چهارشنبه آخر ماه رمضان که همراه آقای احمدی‌نژاد، آقای لاریجانی و دوستان مجلس و دولت در خدمت مقام معظم رهبری بودیم، ایشان فرمودند "نمایندگی از شئون ولایت است و نماینده باید به عقل خود و با دقت رای دهد". وی افزود: آقای حسینی در جریان توضیحات خود گفت که از مردم عذرخواهی می‌کنم البته بعد از سه ماه و پس از اینکه استیضاح‌شان شروع شد و پس از اینکه در جلسه کمیسیون اصل ۹۰ پس از ۴ ساعت صحبت برای اینکه استعفا دهد و یا عذرخواهی کند و زیر بار نرفت لذا امروز می‌گوید "آقای احمدی‌نژاد دیشب به من سفارش کرده است که عذرخواهی کنم‌" که این عذرخواهی به هیچ دردی نمی‌خورد. این نماینده مجلس ادامه داد: همچنین حسینی گفت "اگر مجددا مورد اعتماد شما نمایندگان قرار گرفتم، سعی می‌کنم که جبران کنم" که باید به ایشان گفت چرا باید به یک فرد دو بار مهلت داد؟ توکلی همچنین تاکید کرد: ما کسی را محاکمه قضایی نمی‌کنیم چرا‌که حکم قضاوتی با حکم نظارتی تفاوت دارد. ما نمایندگان مردم هستیم و قسم خورده‌ایم که اعمال قوه مقننه کنیم نه اعمال قوه قضائیه و سوم اینکه حسینی امروز به صراحت گفت "من مجرم نیستم اما مسئول هستم" که باید بگویم استیضاح نیز برای سلب مسئولیت است و کار دیگری قرار نیست‌ انجام شود. وی افزود:‌ یک قاضی باتجربه رئیس کمیسیون اصل ۹۰ است و با تمام دقت‌هایی که اعمال کرده است، صراحتا تمام وزارت اقتصاد و دارایی از وزیر گرفته تا معاونین و مدیران کل را مقصر تشخیص داده است. توکلی اضافه کرد: حسینی در خصوص آقای بهمن وکیلی گفت "‌خانواده وی در التهاب هستند" لذا باید بگویم این گروه حدود ۵ هزار میلیارد تومان پول جابجا کرده است که ۳ هزار و ۶۰۰میلیارد تومان آن همچنان مانده است‌ لذا باید بپرسم با این پول چند هزار خانواده از التهاب خارج می‌شوند. وی خاطرنشان کرد: فقیرانی که آقای احمدی‌نژاد دلسوزی آنها را می‌کند و برای انتقال بودجه به اقصی نقاط کشور بسیار زحمت کشیده، با این مبالغ مشکلات چندصد هزارشان می‌شود. این نماینده موافق استیضاح حسینی با بیان اینکه استیضاح حق ما نمایندگان است، گفت: آقای همتی گل سفیدی خواهرزاده حمید پورمحمدی با یک لیسانس فراگیر پیام نور واحد شاهین‌شهر به سفارش دایی خود استخدام می‌شود و بدون هیچ تخصصی به بانک توسعه صادرات می‌رود و از آنجا به عنوان مدیرعامل صندوق مشترک ایران و ونزوئلا منصوب می شود. احمد توکلی با بیان اینکه همتی گل‌سفیدی فردی مجرد، بی‌سواد و با معدل ۱۳ است که حتی زبان خارجی نیز نمی داند، گفت: اما این فرد پس از ۳ سال از پایان ماموریتش در آن کشور می‌ماند و وقتی برگشت دوباره آقای وکیلی به وی حکم می‌دهد و او را عضو هیئت مدیره بانک توسعه بین‌الملل که زیرمجموعه بانک توسعه صادرات است، منصوب می‌کند. درحالیکه مسئولیت نصب اعضای هیات مدیره بانک های خصوصی و دولتی با شخص آقای حسینی است. وی با بیان اینکه حسینی از ما پرسید "آیا شما می‌پذیرید من از تابعیت دوگانه خاوری مطلع بودم؟"، اضافه کرد: بله من احتمال غریب به یقین می دهم که شما مطلع بودید و شاهد آن این است که وقتی در یک اداره سطح پایین در یک شهرستان یک آبدارچی می‌خواهند استخدام کنند، همه جور تحقیقی در خصوص وی انجام می‌دهند. ‌این نماینده تهران خطاب به حسینی اضافه کرد: خود شما در جلسه کمیسیون گفتید: "من خاوری را از کانادا دعوت کردم به ایران بیاید" همچنین خاوری نیز در جلسه معارفه خود گفت "من برای خدمت به وطنم از کانادا به ایران آمده‌ام" لذا شما می‌دانستید که خانواده خاوری در کانادا هستند.‌ نماینده مردم تهران در خانه ملت خطاب به حسینی افزود: همچنین خاوری در طول دوسال گذشته به طور متوسط ماهی یک بار سفر خارج از کشور داشته است‌‌ لذا چه طور ممکن است شما خبر نداشته باشید و شما حتی از خودتان نپرسیدید که این فرد چرا ماهی یکبار به سفر خارجی می‌رود. توکلی با اشاره به تیتر روزنامه‌ای که در سال ۸۸ هشدار داده بود که خاوری تابعیت دوگانه دارد، گفت: چه طور روابط عمومی شما که زیر نظر مستقیم شما فعالیت می‌کند، نفهمیده و به شما نگفته است که این فرد تابعیت دوگانه دارد. وی در خصوص جمله حسینی که گفته بود "من از این موضوع اطلاع نداشتم"، گفت: من اکنون به شما یادآوری می‌کنم؛ در کمیسیون اصل ۹۰ من ۳-۴ نامه را به عنوان سند ذکر کرده‌ام و گفتم مشاور شما و مدیر‌کل بازرسی شما در تاریخ‌های متفاوتی به شما خبر داده است که شرکت امیرمنصور آریا بدهی‌های سنگین دارد و ۹۰ درصد سهام ملی شرکت فولاد را خریده است اما هیچ توجهی به این موضوع نشده است. نماینده تهران در مجلس در ادامه سخنانش با بیان اینکه حسینی آقای ابوالحسنی معاون خودش را به عنوان هیات مدیره بانک صادرات انتخاب کرده است و وی حقایق را از او پنهان می‌کند، و وقتی این چشم به مغز خبر نمی‌دهد، یعنی اینکه این فرد خائن است و اگر هم این فرد به حسینی خبر داده است پس چرا اقدامی انجام نشده و اکنون در مجلس می‌گوید که من اطلاع نداشته‌ام. توکلی در ادامه با اشاره به اسناد برخی تخلفات گروه آریا تاکید کرد: بر اساس نامه‌های بسیاری که از سوی مشاوره وزیر و مدیر کل بازرسی وزارتخانه به حسینی داده می‌شد، وزیر اقتصاد باید از این تخلفات با خبر می‌بود و اگر با خبر نشده است، وزیر مقصر است و تخلف کرده که از حیطه کاری خود باخبر نبوده. وی با ابراز تاسف از سخنان لاریجانی در مخالفت با استیضاح حسینی گفت: متاسفم که لاریجانی وقتی می‌خواهد استدلال کند، می‌گوید ما مشروط رای می‌دهیم و فهرستی از شرایط وزارتخانه را که شرایط ذاتی وزیر است و انجام نشده است‌ را به او می‌دهیم تا او انجام دهد. نماینده تهران ادامه داد: حسینی امروز در صحن مجلس دو دروغ به نمایندگان گفت و صدای او نیز در دست من موجود است. حسینی راجع به خاوری گفت "مگر من در تهران بودم که وساطت کنم" که باید بگویم شما به خود بنده گفتید، با آقای خاوری در اهواز برخورد بدی شد و خاوری با ناراحتی با من تماس گرفت و من از خارج تلفن کردم به آقای بختیاری و ایشان نیز وساطت کردند که خاوری را اخراج نکنید. توکلی افزود: شما می‌گویید که من با راستگویی حرف می‌زنم و قسم جلاله می‌خورید، اما من امروز به آقای بختیاری زنگ زدم و به ایشان گفتم: دوستت دروغ گفت. ایشان در جواب به من خندید و گفت: بله درست است. توکلی خطاب به حسینی گفت: حالا من از شما می‌پرسم این راستگویی است؟ وی در خصوص دروغ دوم وزیر رو به حسینی کرد و گفت: شما می گویید: "مگر من به جهرمی حکم انتصاب داده‌ام؛ من چه کاره بانک صادرات هستم" که باید بگویم شما به شخص بنده و آقای عبدالهی گفتید "پس از اینکه برخی افراد در دولت دوم وزیر نشدند، احمدی‌نژاد به من گفت که آنها را به کار بگیر و جهرمی را به ریاست بانک صادرات بگذار، که من به جهرمی گفتم به بانک مسکن برو که گفت نمی‌روم و من رفتم کار را درست کردم". این نماینده مجلس در ادامه صدای ضبط شده حسینی در جلسه کمیسیون اصل ۹۰ را در صحن مجلس پخش کرد و تاکید کرد: وزیری که در مقابل نمایندگان مجلس خلاف واقع می‌گوید، اگر تمام کارهایش گل باشد باز هم صلاحیت ندارد لذا دروغ گفته است و باید استیضاح وی رای بیاورد.
+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم آبان ۱۳۹۰ساعت 15:21  توسط کیان  | 

توصیه های بیل گیتس به جوانان درباره ثروت

بیل گیتس روز جمعه ۲۸ اکتبر در شرایطی تولد ۵۶ سالگی خود را جشن گرفت که روز پنجشنبه در دیدار با دانشجویان دانشگاه واشنگتن گفت: یک مرتبه به نقطه ای می‌رسید که دیگر پول اهمیتی ندارد.

به گزارش  مهر، بیل گیتس که روز گذشته تولد ۵۶ سالگی خود را جشن گرفت در ۲۸ اکتبر (۶ آبان) ۱۹۵۵ در سیاتل آمریکا به دنیا آمد.

والدین گیتس در پایان دوران دبستان (دولتی) تصمیم گرفتند که وی را در مدرسه خصوصی "لیکساید" ثبت نام کنند زیرا می دانستند که این مدرسه برای آموزش فرزندشان یک محیط محرک است.

درحقیقت، این مدرسه به وی اجازه داد که در سال ۱۹۶۸ برای اولین بار به یک رایانه دست بزند. این رایانه یک مدل گران قیمت DEC PDP-۱۰ شرکت جنرال الکتریک بود که مدرسه برای چند ساعت استفاده هفتگی آن را اجاره کرده بود.

بیل گیتس و پل آلن که دو سال بزرگتر از وی بود به همراه چند همکلاسی دیگر به سرعت جذب این دستگاه شدند و در هر فرصتی با آن کار می کردند و حتی برای اینکه بتوانند از این رایانه استفاده کنند سر کلاسهای خود نمی رفتند.

در سالهای پس از آن، پل آلن و بیل گیتس به دوستی خود ادامه دادند و در سال ۱۹۷۲ زمانی که گیتس تنها ۱۸ سال داشت شرکت Traf-O-Data را تاسیس کردند. این شرکت شروع به عرضه تجاری رایانه ای کرد که قادر بود اطلاعات جمع آوری شده از ایستگاههای کنترل ترافیک را پردازش کند.

بیل گیتس در سال ۱۹۷۳ وارد دانشگاه هاروارد شد اما هرگز از آن فارغ التحصیل نشد. از آنجا که پدرش وکیل بود وی نیز در رشته مطالعات حقوق مشغول به تحصیل شد اما در کنارش در یک دوره ریاضیات نیز ثبت نام کرد.

در سال ۱۹۷۵ یکی از اولین رایانه های شخصی به نام Altair ۸۸۰۰ ساخت شرکت Micro Instrumentation and Telemetry Systems رونمایی شد و در ادامه، گیتس و آلن پس از ۵ هفته کار مداوم و ترک کامل تحصیل، اولین نسخه زبان Basic را برای Altair ۸۸۰۰ نوشتند. این برنامه، اولین نرم افزار ویژه میکرو رایانه ها در نخستین ماههای تاسیس شرکت مایکروسافت بود.

در دهه ۸۰، شرکت IBM از مایکروسافت خواست که در نوشتن یک سیستم عامل ویژه رایانه های شخصی جدید با آنها همکاری کند.

به این ترتیب، شرکت بیل گیتس سیستم عامل MS-DOS را نوشت و بعد با عرضه ویندوز به سرعت پله های ترقی را طی کرد و به غول نرم افزاری دنیا تبدیل شد.

توصیه های بیل گیتس به جوانان درباره ثروت

روز پنجشنبه، بیل گیتس در دانشگاه واشنگتن در جمع دانشجویان سخنرانی کرد. در میان جمعیت، یک دختر دانشجو از پکن به بنیانگذار مایکروسافت گفت: "وقتی من کودک بودم والدینم همیشه از من می پرسیدند که وقتی بزرگ شدم می خواهم چه کار کنم. جواب من همیشه این بود: می خواهم ثروتمندترین فرد در دنیا شوم. بنابراین الان اینجا هستم و شما هم اینجا هستید... فکر می کنم که در واقع می خواهم شما باشم. آیا برای کسی که دوست دارد یکی مثل شما باشد توصیه ای دارید؟"


بیل گیتس درحالی که یک شلوار کتان آبی و پولیور پشمی خاکستری ساده پوشیده بود در پاسخ به این دختر جوان گفت: "رویای من این نبود که به یک فوق ثروتمند تبدیل شوم و حتی بعد از اینکه ما مایکروسافت را تاسیس کردیم و بچه هایی را می دیدیم که اینتل را راه انداختند و میلیاردر بودند من می گفتم: واووووو! ثروتمند شدن باید عجیب باشد و خُب، این کاملاً عجیب بود. ثروت بالاتر از یک حد مشخص، در کل یک مسئولیت است که در پایان آن را یا برای بچه هایتان می گذارید که ممکن است برای آنها خوب نباشد یا سعی می کنید که برای بخشیدن آن هوشمندانه عمل کنید."


بنیانگذار مایکروسافت ادامه داد: "من می توانم نیاز به داشتن میلیونها دلار را درک کنم، چون مطمئناً با آن آزادی قابل توجهی به دست می آید. اما من به شما می گویم یکمرتبه به نقطه ای می رسید که پول دیگر اهمیتی ندارد."

+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم آبان ۱۳۹۰ساعت 11:17  توسط کیان  | 

کم ارزش ترین ریال تاریخ ثبت شد

طی دو روز گذشته چند رکورد بی سابقه در بازار آزاد ارز تهران به ثبت رسید. بر اساس آن، روز گذشته نرخ برابری دلار کانادا در برابر ریال ایران به ۱۳ هزار و ۲۰۰ ریال رسید. به گزارش خبرآنلاین روز شنبه نیز هر دلار آمریکا در برابر ۱۳ هزار و ۳۰ ریال مبادله شد تا بالاترین نرخ مبادله ریال ایران در برابر دلار آمریکا ثبت شود. همچنین در میان ارزهای معتبر آسیایی نیز، یکصدین ژاپن دیروز در مقابل ریال ایران باز هم تقویت شد و بهای آن به ۱۷ هزار و ۵۰ ریال رسید که این نرخ تاکنون بی سابقه بوده است. درهم امارات هم روز گذشته بیشترین قیمت خود را در برابر ریال رقم زد. هر درهم دیروز ۳ هزار و ۵۸۰ ریال بود. ریال ایران در برابر پوند و یوروی اروپایی هم طی دو روز گذشته به ضعیف ترین جایگاه خود رسید. به طوری که روز شنبه رکورد قیمتی ۱۸ هزار و ۳۸۰ ریالی یورو ثبت شد و دیروز هم اوج قیمتی ۲۰ هزار و ۹۵۰ ریال پوند انگلیس حاصل شد. بدین ترتیب ریال ایران به پایین ترین سطح ارزش خود در برابر ارزهای مهم آمریکا، اروپا و آسیا رسیده است. این در شرایطی است که حفظ ارزش پول ملی یکی از وظایف اصلی بانک مرکزی هر کشوری از جمله ایران است ولی تاکنون بانک مرکزی ایران برنامه ای را برای حفظ ارزش پول ملی کشور اعلام نکرده و محمود بهمنی، رییس کل این بانک، تنها از پیروی از سازو کار بازار که همچنان به زیان ریال در حال حرکت است، سخن گفته است.
+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم آبان ۱۳۹۰ساعت 11:14  توسط کیان  | 

امکانات اوليه ي زندگي خوش بختي نمي آورد.

در حالی که استاندار تهران از نبود مشکل آب و برق و گاز در پروژه مسکن مهر می‌گوید ولی مردم به شدت به نبود آب،برق، گاز و امکانات رفاهی در این پروژه اعتراض دارند.

به گزارش فارس، مسکن مهر در استان تهران به‌عنوان بزرگ‌ترین پروژه مسکن مهر کشور دچار مشکل، نبود آب، برق و گاز و ...است.


آماده نبودن زیرساخت‌های ضروری برای پروژه‌های مسکونی از جمله آب، برق و گاز یکی از دلایل مهم تأخیر در افتتاح این پروژه‌ها باشد.


جمعی از افرادی که برای دریافت مسکن‌های مهر اقدام کردند از نبود امکانات و آب، برق و گاز گلایه دارند . م. شمس یکی از افرادی که از مسکن مهر استفاده می‌کند، می‌گوید: بخش عمده‌ای از مسکن‌های مهر فاقد آب،برق و گاز است لذا همین موضوع موجب تأخیر در واگذاری شده است.


وی می‌افزاید: به غیر از مشکلات آب و برق مشکلاتی مانند نبود شیر آلات، کفپوش مناسب و نبود در نیز وجود دارد.


شمس می‌گوید: یک خانه ۷۰ متری حدوداً ۴۰ میلیون تومان تمام می‌شود. خرید انشعاب آب، برق و گاز دیگر نباید با خود مردم باشد.


پروژه‌های مسکن مهر مشکل آب، برق و گاز ندارند


در این باره مرتضی تمدن، استاندار تهران در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس با اشاره به اینکه پروژه مسکن مهری که در استان تهران به مشکل آب، برق و گاز برخورده باشد نداریم اظهار داشت:‌ آمادگی واگذاری ۴۵ هزار واحد مسکونی را داریم و هیچ مانعی در این خصوص وجود ندارد.


مردم برای خرید انشعاب اقدام کنند


وی ادامه داد: بعضی از مسکن‌های مهر آب، برق و گاز دارند و برخی دیگر نیز مردم هنوز برای خرید انشعاب اقدام نکرده‌اند.


استاندار تهران با بیان اینکه مشکلی در مسکن‌های مهر از لحاظ آب، برق و گاز نداریم، بیان داشت: بخش‌هایی از مسکن‌های مهر که دارای آب، برق و گاز هستند در حال واگذاری هستند.


تمدن بیان داشت: با شروع دور چهارم سفرهای استانی مقداری تأخیر در واگذاری مسکن‌های مهر انجام شد ولی در حال رایزنی هستیم همزمان مراسم واگذاری ۴۵ هزار واحد مسکونی مهر را برگزار کنیم.

ما هم می گوییم: بابا چرا این مردم این قدر بی ملاحضه هستند.مگر امکانات اولیه ی زندگی خوش بختی می آورد که این مردم این قدر گلایه می کنند.
+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم آبان ۱۳۹۰ساعت 11:12  توسط کیان  | 

آیا شما این دلایل رو قبول دارین؟

رئیس بنیاد تعاون سپاه با تشریح دلایل افزایش بدهی های وزارت نیرو، عدم واریز کامل منابع حاصل از وصول قبوض برق را یکی از دلایل بدهکار شدن این وزارتخانه عنوان کرد و گفت: بنیاد تعاون سپاه در برخی از طرحهای پارس جنوبی مشارکت می کند. سید پرویز فتاح در گفتگو با ‌مهر درباره افزایش بدهی های وزارت نیرو و حمایت وی از عملکرد وزیر نیرو با بیان اینکه در حال حاضر عملکرد وزارت نیرو را از دور نظارت می کنم، گفت: در دوران وزارت مجید نامجو در وزارت نیرو، وی تمام تلاش خود را انجام داده است و ایرادی نمی توان از عملکرد نامجو در وزارت نیرو گرفت. رئیس بنیاد تعاون سپاه با اعلام اینکه نامجو یک مدیر ارزشی، صادق و ساده است، تصریح کرد: در شرایط فعلی که وزارت نیرو بدهی هایی را بالا آورده است این مسئله را نباید یک نقطه ضعف برای این وزارتخانه در نظر گرفت. این عضو کابینه دولت نهم با تاکید بر اینکه حجم بالای بدهی های وزارت نیرو به این دلیل بوده که کارهای زیادی در این مجموعه انجام گرفته است، اظهار داشت: به عبارت دیگر وزارت نیرو تمامی اعتبارات خود را جذب پروژه های مختلف کرده است و حتی فراتر از مصوبات کار در سطح این وزارتخانه انجام شده است. وزیر سابق نیرو با اشاره به اینکه افزایش بدهی ها به منزله ایراد و ضعف وزارت نیرو نیست، تاکید کرد: اگر این حجم گسترده فعالیتها در وزارت نیرو انجام نمی شد قطعا بدهی هم به وجود نمی آمد و از سوی دیگر طرحها و پروژه ها هم به نتیجه مطلوب نمی رسید. وی با بیان اینکه در حال حاضر دست وزارت نیرو برای اداره این وزارتخانه تنگ شده است، تاکید کرد: حتی پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها مبالغ قبوض به وزارت نیرو ارسال نمی شود و این منابع مالی به طور مستقیم به خزانه واریز می شود. این مقام مسئول با یادآوری اینکه بخشیی از منابع مالی حاصل از وصول قبوض برق برای تامین منابع یارانه نقدی مورد استفاده قرار می گیرد، تبیین کرد: بر این اساس باید وضعیت وزارت نیرو را به طور کامل درک کرد. به گفته رئیس بنیاد تعاون سپاه اگر به فرض نامجو برود چه کسی می آید و اوضاع چگونه خواهد شد؟ فتاح همچنین درباره مشارکت بنیاد تعاون سپاه در طرحهای توسعه ای میدان مشترک پارس جنوبی، توضیح داد: در حال حاضر قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا در چند فاز پارس جنوبی مشارکت دارد. وی با اعلام اینکه قرار است بنیاد تعاون سپاه در برخی از طرحهای پارس جنوبی سرمایه گذاری داشته باشد، خاطرنشان کرد: علاوه بر منابع داخلی، انتشار اوراق مشارکت هم برای تامین منابع مالی فازهای در دست اجرای پارس جنوبی در دستور کار قرار دارد.
+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم آبان ۱۳۹۰ساعت 11:7  توسط کیان  | 

سند هایی که لب کوزه آب می خورند یا ...

برنامه‌ چهارم توسعه به عنوان اولين برش از سند چشم انداز ۲۰ ساله كشور بدون ارائه كارنامه عملكرد رسمي از سوي دولت، به پايان رسيده و امسال سال نخست دومين برش سند چشم انداز يعني برنامه پنجم توسعه است. بي‌گمان براي نيل به اهداف سند چشم انداز، آگاهي از خلاها و نقصان‌هاي برنامه چهارم توسعه لازم بود تا با آسيب‌شناسي آن، برنامه پنجم، پخته‌تر و جامع‌تر تدوين مي‌شد كه متاسفانه اينگونه نشد. براي ارزيابي برنامه‌هاي چهارم و پنجم توسعه به عنوان ابزارهاي عملياتي سند چشم انداز به سراغ دكتر حسن سبحاني استاد اقتصاد و نماينده سابق مجلس رفتيم. او كه همواره نگاه نقادانه و غيرسياسي به مباحث اقتصادي دارد، در اين گفت‌وگو نيز عقايد اقتصادي خود را صراحتا بيان داشت و حتي بر اينكه همچنان طرح هدفمندي يارانه‌ها را از ريشه غلط مي‌داند، تاكيد كرد. او درباره سند چشم انداز نيز به صراحت گفت: «من معتقد نیستم که هدف‌های سند چشم انداز خیلی بلند پروازانه است و معتقدم که قابل دسترسی است. ليكن مدیریت در کشور، آمادگی مردم برای دستیابی به اهداف خیلی بلندمدت و برخی مسائل دیگر به گونه‌ای رقم خورده است كه با این شرایطی که داریم قاعدتا نمی‌توانستیم به آن اهداف چشم انداز نزدیک شویم.» البته نوك انتقادات سبحاني زمان تندتر شد كه برنامه پنجم توسعه را زير سؤال برد و آن را فاقد مباني واقع‌بينانه اجرايي دانست. گفت‌وگوي همشهري اقتصاد با دكتر سبحاني را در ادامه مي‌خوانید:

کجای سند چشم انداز هستیم؟

 سند چشم انداز بر اساس کدام مبانی نظری نوشته شده است؟

درباره اینکه کدام تفکر مبنای نگارش سند است پیشتر باید گفت منظور از تفکر چيست؟ اگر تفکر پارادایم‌های موجودی است که در اقتصاد وجود دارد شاید نشود این سند را به لحاظ مبانی به یکی از پارادایم‌های موجود وصل کرد و نسبت داد، بلکه می‌شود گفت که مبانی سند در تفکری نهفته است که قانون اساسی را شکل داده است. برای اینکه به این سؤال پاسخ داده‌ شود شاید باید گفت که تفاوت سند چشم انداز و قانون اساسی در چیست چون هر دو اهداف بلندمدت را نشانه‌گیری می‌کنند و هر دو آرمان‌های ملت را بیان می‌کنند.من فکر می‌کنم باید بگوییم یا انتظار است اینطور بگوییم که سند‌های چشم انداز که حالا ما اولی آن را در پیش رو داریم یک برشی مثلا بیست ساله یا بیست و پنج ساله از قانون اساسی است؛ به روایتی دیگر اگر بگوییم قانون اساسی یک اهداف خیلی بلندمدت را هدف می‌گیرد، متعاقبا سند چشم انداز در یک فاصله زمانی ۲۰ساله آن اهداف را دنبال می‌کند. در همين زمينه می‌شود گفت که سند، بخشی از آرمان‌های قانون اساسی را در قالب یک برش ۲۰ ساله تعریف می‌کند که تا حدودی ملموس‌تر و عینی‌تر نسبت به آرمان‌های قانون اساسی می‌شود، لذا منطقا مبانی سند بایستی از قانون اساسی اخذ بشود و گرفته شده باشد و چون در نوشتن قانون اساسی جمهوری اسلامی‌ ایران در سال ۵۸ و بعد تجدیدنظرش در سال ۶۸ تفکر ویژه‌ای از آن نوعی که الان متعارف و شناخته شده است وجود نداشت و بیشتر علمای دینی در نوشتن این قانون اساسی دخیل بودند، می‌شود گفت که سند چشم انداز بر اساس تفکر دینی و انقلابی نوشته شده است.

تفاوت برنامه‌های پنج ساله با سند چشم انداز چیست ؟

اگر ما قانون اساسی را در راس نظام‌برنامه‌ریزی کشور در نظر بگیریم، برشی از اهداف مثلا ۲۰ ساله آن می‌شود سند چشم انداز، منتهی این سند هم فرض می‌شود كه به ۴ سند ۵ ساله تقسیم می‌شود. در این سند‌های ۵ ساله آرمان‌ها کمي شده و قابل سنجش دقیق و ملموس خواهد شد. قاعدتا باید این گونه باشد به نحوی که اجرای این ۴ برنامه از پی همدیگر در مجموع بتواند اهداف و آرمان سند را جستجو کند. به عنوان مثال اگر در سند گفته شود که ما می‌خواهیم در بهره‌وری کشاورزی در یک منطقه اول بشویم خب باید دید که ظرف ۲۰ سال‌برنامه‌ریزی و طی ۴ برنامه ۵ سال گام‌هایی که ما باید برداریم چگونه باید باشد که در نهایت بعد از بیست سال که زمان گذشت آمار و واقعیات نشان بدهد که مثلا بهره‌وری کشاورزی کشور در آن منطقه خاص از همه جا بیشتر است، بنابراین باید سند‌های ۵ سال اسناد یا زیرسند‌های کمّی‌ شده سند ۲۰ سال محسوب شود.

با اين توضيحات، به نظر شما علت تاکیدات مكرر مقام معظم رهبری بر سند چشم انداز در چند سال اخیر چه بوده است؟ آيا اين تاكيدات نشانه بي‌توجهي دولت‌ها به اهداف سند چشم انداز نيست؟

بین علاقه‌مندی به رسیدن به اهداف بلندمدت و آرمان‌ها از یک طرف و واقعیت‌ها و سیاست‌های کشور از حیث دیگر بايد ارتباط مناسبی برقرار کرد. یعنی ممکن است که شما آرمان‌های خوبی را تعریف کنید و در سند چشم انداز بگنجانید اما واقعیت‌هایی که در اختیارتان است مثل مدیریت و امکانات در کشور یا مثل تعامل کشور با دنیای بیرون یا قابلیت‌های لازم در مردم برای تحقق برنامه‌های سند چشم انداز، ممکن است بین این‌ها و اهداف آن سند ارتباط معنادار و تنگاتنگی برقرار نباشد که در این صورت نباید انتظار داشت که اهداف سند محقق شود. همیشه هم فاصله است بین اجرا تا هدف، منتهی این فاصله می‌تواند کم و یا زیاد باشد و قاعدتا اگر کم باشد قابل جبران است ولی اگر خیلی زیاد باشد این نشان می‌دهد که بین موجودی و امکانات و قابلیت‌ها و اهداف از نظر نسبتی که این‌ها با هم دارند مطالعه خوبی صورت نگرفته است.من معتقد نیستم که هدف‌های سند چشم انداز خیلی بلند پروازانه است و معتقدم که قابل دسترسی است. ليكن مدیریت در کشور، آمادگی مردم برای دستیابی به اهداف خیلی بلندمدت و برخی مسائل دیگر به گونه‌ای رقم خورده است كه با این شرایطی که داریم قاعدتا نمی‌توانستیم به آن اهداف چشم انداز نزدیک شویم. یعنی اگر دولتی به هر حال قابلت‌های مدیریتیش در یک حدی باشد و یا مردمانی که در یک جامعه‌ای هستند به دلایل تاریخی نه اینکه واقعا مقصر باشند همه چیز را از دولت بخواهند و فکر کنند که رونق اقتصادی یعنی رونق دولت، خب قاعدتا وظایف خودشان را به درستی انجام نمی‌دهند. بدیهی است در این حالت اهداف هر سندی ازجمله سند چشم انداز به تدریج در قفسه‌های کتابخانه‌ها بیشتر می‌ماند تا اینکه در عرصه عمل و اقتصاد وارد شود.

نخبگان در اجرایی شدن سندچه نقشی را می توانندایفا کنند؟

قاعدتا وقتی از نخبه صحبت می‌شود باید ذهنمان معطوف به مجموعه آدم‌هایی بشود که به لحاظ ذهنی و فکری و مطالعاتی قابلیت تحلیل و فهم درست مسائل کشورشان را دارند و چون می‌توانند آگاهی‌هایی را هم از روند پیشرفت در کشور‌های منطقه یا در جهان داشته باشند، قاعدتا در ترسیم روند‌های آینده مزیت دارند نسبت به بقیه افراد. البته به نظر من در نخبگی، یک عنصر دیگری هم باید دخیل باشد و آن عافیت‌طلب نبودن است و نقد مسائل کشور را انجام دادن است. منظورم از نقد یعنی فهم همه چیز و جدا کردن سره از ناسره است، منظورم تعریف بی‌پایه و البته عیب‌جویی بی‌‌پایه نیست. نقد به معنای علمی‌ کلمه است، نخبه‌ای که نقد نکند مسائل کشورش را، وظایف و رسالت اجتماعی خودش را به خوبی انجام نداده البته کشور نیز باید فضای نقد را برای نخبه فراهم کند. هستند کسانی که معتقدند نخبه کسی است که حرف‌های رسمی‌ را تکرار کند این نخبگی نیست، مقامات رسمی ‌باید نگاه کنند ببینند که نخبه چه می‌گوید. به هر حال اگر نخبه به این معنا که قبل‌تر عرض کردم منظور نظر باشد به نظر من از طریق ایفای تعهدات اجتماعی‌اش مثل نقد کردن و انتقال دانش و اطلاعات خودش از مسائل کشور و منطقه و دنیای پیرامون به مسئولین و مردم کشور خودش به طور طبیعی فضای انعطاف ناپذیر مدیریت غلط یا رکود و تنبلی که ممکن بر همه مردم به دلایلی حاکم شده باشد را تلطیف و آماده کار می‌کند.

با روند فعلی می‌توان انتظار داشت که بعد از اجرای سند به اهداف آن برسیم؟

در این زمینه دو نکته مطرح است، یکی اینکه به نظر بنده اهداف سند قابل تجزیه به اهداف سیاسی، اجتماعی و اقتصادی نیست؛ بلکه باید در مجموع این اهداف مورد ارزیابی قرار گیرد. یعنی اینکه نمی‌شود جامعه‌ای از نظر علمی ‌پیشرفت نداشته باشد ولی اقتصادش درست باشد. اینکه بعضی‌ها به سادگی می‌گویند که ما در حال حاضر از لحاظ علمی ‌از منطقه جلو افتادیم خیلی حرف ساده‌انگارانه‌ای است. به خاطر اینکه پیشرفت علمی، توسعه اقتصادی، حفظ آزادی و کرامت انسان‌ها و مواردی از این قبیل همه و همه لازم و ملزوم هم هستند و با همدیگر روابط علت و معلولی دارند. بنابراین نکته اول اینکه از داخل سند برش اقتصادی، سیاسی، فرهنگی بیرون آوردن کار غلط و اشتباهی است. در واقع سند یک کل است که عوامل مختلف دست به دست هم می‌دهند تا به آن برسند و بعد از رسیدن به آن، یک واقعیت یکپارچه مشاهده می‌کنیم که وضعیت هر کدام از بخش‌های سیاسی، اقتصادی و... چه طور است. حقیقت این است که تصور اینکه ما بعد از رسیدن به پایان سند چه وضعیتی در منطقه خواهیم داشت برای بنده کمی ‌مشکل است؛ این موضوع به خاطر آن است که حرکت جامعه یک حرکت پویاست. در عین حال که ما حرکت می‌کنیم و مقام‌هایی که در منطقه کسب می‌کنیم سایر کشور‌ها نیز این حرکت‌ها را دارند و شرایط منطقه‌ای طوری نیست که افق‌های خیلی بلندمدت به صورت دقیق قابل پیش‌بینی باشد. یعنی به عنوان مثال تحولات سیاسی امروز منطقه را در نظر بگیریم. شاید در هنگام تدوین سند این تحولات پیش‌بینی نشده باشد و همین تحولات می‌تواند بعضی کشور‌ها را از نظر زمانی برای یک دوره کوتاه بسته به نتایجی که به دست خواهد آمد عقب بی اندازد و یا حتی می‌تواند اگر به آزادی منجر شود بسیاری از کشور‌ها را از یک شتاب صعودی در حرکت برخوردار نماید.

ارزیابی شما از دو برنامه چهارم و پنجم توسعه که بخشی از سند چشم انداز ۲۰ ساله را نیز در برمی‌گیرد چیست؟

به دو گونه می‌توان بحث کرد، یکی این که آیا آنچه در برنامه چهارم تصویب شد و آن مقداری که اجرا شد کمکي به ما برای رسیدن به هدف‌های سند می‌کند که من معتقد هستم می‌کند. یعنی می‌توان گفت برنامه چهارم توسعه درراستای هدف‌های چشم انداز توسعه عمل کرده است یا خیر؟ ولی این که آیا عملکردش کافی بوده است و به‌اندازه آن مقدار تقسیم کاری بوده است که بر عهده‌اش گذاشته شده است، باید گفت این طور نیست، یعنی مثلا در حالی که نرخ رشد متوسط ۸ درصد در این برنامه در نظر گرفته شد با نرخ رشد ۰.۵ و ۳.۲ و یا ۲.۵ درصد فاصله بسیاری دارد. البته من معتقدم در مواردی آن نرخ رشد ۸ درصدی اضافه برآورد شده بود اما نه در حد ۳ یا ۲ درصد. اما بالاخره دولت و کشور در حال کار است و این کارکردش حتما به سمت و سوی سند است ولی این کفایت از این که با این سرعت در عرض ۲۰ سال به اهداف سند برسیم این طور نیست. اما این که مقصر کیست آیا این که دولت تنها مقصر است و یا برنامه‌ریزان هم سهم دارند و یا شرایط بین‌المللی و ارتباط کشور با دنیای خارج و نتیجه این تعاملات که تحریم اقتصادی و مسائلی از این دست هم هست در تدوین برنامه چهارم و حتی پنجم پیش‌بینی نشده است، یعنی می‌خواهم بگویم که چرا نرخ کم است بایستی تحلیل کرد. مثلا یک مقوله‌ای مثل هدفمندی یارانه‌ها که یک شوک بسیار خطرناک به اقتصاد ایران وارد کرد و به نظر من یک تصمیم از اول و از ریشه غلط بوده و هست، این‌ها شوک‌هایی بودند که در حین اجرای برنامه وارد شدند برنامه پنجم هم یک برنامه خیلی کلی و غیر قابل سنجش و بدون آمار و ارقام و منابع بوده و یک کلیاتی است که هركسي که بخواند احساس خوشی دارد ولی اصلا قابل دسترس نیست. در برنامه پنجم چیزهای خوب را آن جا جمع کرده‌ایم و بسیار ضعیف‌تر از برنامه‌های دیگر است، با این برنامه‌ها نمی‌توانم بگویم ما در جهت معکوس هدف‌های سند چشم انداز حتما حرکت می‌کنیم ولی این که مثلا یک موتور پرشتاب در حال حرکت به سوی اهداف باشیم این طور نیست. باید خیلی نکات بررسی شود و گرنه فراتر از این بحث‌های من و شماست خیلی چیزها از مسائل کشور مسائل سیاستگذاری، مدیریتی، قانونگذاری خیلی از این چیزها باید به نظر من مشمول تجدیدنظر قرار بگیرد تا ما راه خودمان را پیدا بکنیم. مشکل این است که راه ما دچار ابهام شده از نظر مسیرهایی که باید برویم که قصه دیگری است.

آیا این احساس و جود ندارد که سند چشم انداز در نزد مسئولین فراموش شده است؟ مؤيد اين ادعا، نبود هيچ‌گونه گزارشي درباره پيشرفت كار است.

من معتقد نیستم که دولت باید برای سند چشم انداز به مجلس یا جای دیگر گزارش بدهد چون آن قدر هدف‌ها کلی است که اگر گزارش هم بدهیم نکته خاصی را بیان نمی‌کند، مجلس باید از دولت در عمل نه در حرف و در خصوص اجرای برنامه‌های توسعه و بودجه‌های کشور و تکالیفی که دولت بطور مشخص بر عهده دارد نظارت مطالبه و پاسخ بطلبد.

با توجه به تغییر پارادایم دولت در خصوص سیاست‌های تولید و توزیعی و تاکید دولت بر توزیع عادلانه و از سوی دیگر همراهی مجلس آیا امیدی به دستیابی به اهداف سند وجود دارد؟

اگر خیلی خوش بین باشیم، این جور عمل کردن‌ها حکایت عطار است که رفت و هفت شهر عشق را گشت و ما ‌اندرخم یک کوچه‌ایم. من چنین احساسی ندارم که در جهت مخالف با اهداف سند حرکت می‌کنیم ولی موضوع مهم سرعت حرکت است که بعضی وقت‌ها شما ‌خيلي در راه خودتان را معطل می‌کنید..

+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم آبان ۱۳۹۰ساعت 11:3  توسط کیان  | 

خدا نطلبیده بود ،بییاین برگردیم

سفیر ایران در ریاض با اعلام جزئیات کامل ماجرای دیپورت زائران ایرانی دارای روادید جعلی، گفت: عربستان در سالجاری بیش از ۶ هزار نفر از اتباع کشورهای آفریقایی را هم به دلیل جعلی بودن روادیدشان، از این کشور اخراج کرده است.

به گزارش مهر به سرزمین وحی، سیدمحمدجواد رسولی در جمع خبرنگاران درباره سرانجام ۲۵۰ زائر ایرانی دارای رواید جعلی در فرودگاه مدینه به کجا رسید، گفت: نیم ساعت قبل ۲۵۰ نفر که از ایران به مدینه آمده بودند و دارای روادید جعلی بودند، به کشور بازگردانده شدند، ضمن اینکه حدود ۷۰ ایرانی دیگر نیز به دلیل تقلبی بودن روادیدشان دو روز قبل به کشور برگزدانده شدند.

وی افزود: حضور این افراد که مورد سوء استفاده عده ای سودجو قرار گرفته بودند، باعث شد جلوی ورود تعدادی از هموطنانمان که ویزای رسمی داشتند، گرفته شود.

سفیر ایران در ریاض توضیح داد: آخرین پروازی که بنا بود زائران ایرانی را به سرزمین وحی منتقل کند، مرکب از بیش از ۲۰۰ نفر از ایرانیان مقیم خارح از کشور بودند که برای خداحافظی از خانوده هایشان به ایران آمده بودند و اکنون با داشتن ویزای صحیح، آنها هم از انجام حج منع شده اند.

رسولی در عین حال اظهار داشت: در حال تلاش و پیگیری هستیم که از این میان افراد واجب الحج و آنهایی که ویزایشان صد درصد صحت دارد را وارد عربستان کنیم.

وی درباره برخورد با اتباع ایرانی برخلاف ادعاهای مطرح شده گفت: سعودی ها برای ۲۵۰ ایرانی که دو روز در فرودگاه مدینه متوقف شده بودند همه امکانات، و حتی داروهای خاص هر کدام از افراد را در اختیارشان گذاشتند و از آنها پذیرایی کردند و به آنها غذا دادند.

سفیر ایران در ریاض با بیان اینکه قائمی مهر سرکنسول و عباسی کنسول ایران در جده در زمان حضور این هوطنان در فرودگاه مدینه در جمع آنها حاضر شده بودند، تصریح کرد: بنده نیز شخصا چهار تا پنج ساعت به صورت تلفنی با آنها صحبت کردم و تلاشمان این بود که تشنجی رخ ندهد.

رسولی در مورد پذیرش هواپیما برای این افراد اظهارداشت: ویزای این افراد کپی شده از شماره ویزاهای اصلی بوده ولی رقم طلب (پذیرش) دولت عربستان را نداشتند و شرکت هواپیمایی قادر به تشخیص واقعی بودن یا نبودن شماره طلب آنها نیست، لذا در هنگام ورود به فرودگاه مدینه که پاسپورت آنها زیر دستگاه گذاشته شد، رقم طلب برای ویزای جعلی آنها وجود نداشته، برهمین اساس آنها پذیرش نشده و اجازه ورود به سرزمین وحی پیدا نکردند.

وی خاطرنشان کرد: عربستان سعودی در سالجاری بیش از ۶هزار نفز از اتباع کشورهای آفریقایی و همچنین زائرانی از کشورهای دیگر را به دلیل در اختیار داشتن ویزاهای جعلی، از این کشور اخراج کرده و این مساله فقط برای اتباع ایرانی رخ نداده است. سفیر ایران در ریاض تصریح کرد: بنای عربستان سعودی در سالجاری بر این بود که به افرادی که دارای ویزای جعلی هستند، برخورد کند.

رسولی افزود: تعدادی ویزای جعلی در اختیار عده ای قرار گرفت و این افراد ویزاها را به قیمتهای بالا (بین ۶ تا ۱۲ میلیون تومان ) در اختیار مردمی پاک که به دنبال زیارت خانه خدا هستند، قرار دادند. رسولی محلاتی یادآور شد: سال گذشته هم شاهد این مساله بودیم و موفق به خارج کردن این افراد شدیم.

وی با توصیه به شهروندان ایرانی گفت: برای انجام حج از طریق حج و زیارت اقدام کنند و اقدامی درجهت سفر انفرادی و خارج از روادل عادی نکنند.

این هم از مردان اهل خدا

+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم آبان ۱۳۹۰ساعت 10:55  توسط کیان  | 

عكس/ وضعيت مرغ ها پس از گراني تخم مرغ

+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم آبان ۱۳۹۰ساعت 10:36  توسط کیان  | 

99درصد مردم کره شمالی از تحولات دنیا بی خبرند

خبرگزاري آريا: اکثريت مطلق مردمان کره شمالي در جريان تحولات ليبي و انقلابهاي جهان عرب قرار ندارند.
به گزارش خبرگزاري آريا به نقل ازخبرگزاري فرانسه،۹۹ درصد مردم کره شمالي از تحولات و اتفاقات روي داده در ليبي با خبر نيستند که اين امر حاکي از آن است که مردم کره شمالي در جريان ديگرتحولات و ناآراميهاي حاکم بر خاورميانه وجهان عرب که در بهار گذشته آغاز شده است نيز قرار ندارند.

تنها يک درصد از مردمان کره شمالي متشکل از مقامات دولتي احزاب بلندپايه و بازرگاناني هستند که به چين و ديگر کشورها سفر مي کنند در جريان تحولات حاکم بر خاورميانه و دنياي عرب قرار دارند.

آژانسهايي که رسانه هاي تصويري و مطبوعات کره شمالي را کنترل مي کنند گزارش داده اند که رسانه هاي اين کشور کاملا موضع سکوت در قبال کشته شدن قذافي وآزادسازي ليبي اتخاذ کرده اند واين موضوع که مهمترين خبر در هفته هاي گذشته در سطح جهان بوده است کاملا در رسانه هاي کره شمالي سانسور شده است.

خفقان شديد خبري درباره سقوط ديکتاتورهاي تونس ومصر ومرگ خونين قذافي اين پيام را براي کيم جونگ ايل ،رهبرکره شمالي، در بردارد که پايه هاي قدرت وي در آستانه انتقال قدرت به فرزند خلفش متزلزل است.به رغم اين که مقامات دولت حاکم کره شمالي همواره به وفاداري جمعيت ۲۳ ميليوني مردم کره شمالي مي بالند اما نخبگان سياسي حاکم بيم از ان دارند که افشاي سرنوشت ديکتاتورهاي ساقط شده در خاورميانه نيز بر روي مردم اين کشور تاثير بگذارد.

مقامات پيونگ يانگ که بيم از تاثيرات انقلابهاي جهان عرب دارند بطور محسوسي در هفته هاي گذشته موضع معتدلي درقبال کره جنوبي اتخاذ کرده اند. رسانه دولتي کره شمالي بارها از سئول خواسته است تا موضع نرم تري در قبال پيونگ يانگ اتخاذ کنند. دولت کنوني کره جنوبي از بدو تشکيل موضع سرسختانه اي در قبال کره شمالي در پيش گرفته است. براي ماهها مقامات کره شمالي مستقيما نام لي ميونگ باک رئيس جمهور کره جنوبي را ذکر نکرده اند و با زبان تند و نامناسبي درباره او صحبت نکرده اند.

هدف نهايي پيونگ يانگ از اتخاذ موضع نرم در قبال کره جنوبي دسترسي به کمکهاي اقتصادي وبشردوستانه سئول مي باشد.

کيم جونگ ايل رهبر کره شمالي بايد بداند که با توجه به سقوط ديکتاتورهاي جهان عرب در سال جاري موقعيت وي نيز متزلزل و ناپايدار است. با توجه به خشونتها و تظاهرات مردم در دو کشور بحرين و يمن، تنها موضوع زمان است که گرسنگي و سرکوب مردمان کره شمالي منجر به شورش عليه حکومت کيم جونگ ايل خواهد شد و در حال حاضر استراتژي موضع نرم پيونگ يانگ ابزاري براي ادامه حکومت حاکمان کره شمالي تلقي مي شود.
+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم آبان ۱۳۹۰ساعت 10:33  توسط کیان  | 

اختلاصی که هیچ کس خود را مقصر نمی داند.

سرانجام پس از يك كش و قوس طولاني، ديروز وزير اقتصاد ناچار شد به صحن علني مجلس بيايد و يك بار ديگر خود را در معرض قضاوت و راي اعتماد مجلسي ها قرار بدهد. ۱۰ موافق استيضاح در برابر يك نماينده مخالف، ابعاد مختلفي از فساد عميق مالي در سيستم بانكي كشور را رو كردند. رئيس جمهور اما آمد تا از وزير خود و سيستم تحت امر او، با وجود همه اتفاقات مختلف، دفاع كند. در اين ميان به گواه همه شنونده هاي ديروز راديو، نطق علي لاريجاني كفه را به سمت موافقان ابقاي وزير چرخاند. سخنان احمد توكلي هم نتوانست مجلس را قانع كند تا وزير اقتصاد را به عنوان عالي ترين مقام اقتصادي كشور به خاطر فاجعه فساد ۳ هزار ميلياردي از كار بر كنار كند، مجلسي كه تا پيش از اين با تمهيدات مختلف سعي كرده بود مقام هاي مختلف دخيل در اختلاس را فرو بكشاند. حسيني با راي نچندان شكننده مجلس باقي ماند و از امروز صبح با خاطري آسوده دوباره به محل كار خود بر مي گردد و آيا اين پايان همه مطالبه گري درباره اختلاس ميلياردي نيست؟ دولت از امروز صبح راي دوباره مجلس به وزير اقتصاد را مثل چماقي به دهان منتقدان فساد سيستم بانكي مي كوبد و كسي ديگر جرات نمي كند بگويد بالاي چشم فلان رئيس مثلاً مستعفي بانك خصوصي بهمان، احتمالا ابرويي هم هست. اين وسط تنها بهت و سردرگمي مردم باقي ماند كه منتظر بودند تا سرانجام به خاطر اختلاس بي سابقه در تاريخ انقلاب اسلامي يكي، حداقل يكي، از مسوولان عالي رتبه اقتصادي بر كنار شود اما همين اتفاق حداقلي هم نيفتاد. از عدم تعادل و توازن مجلس كه وزيري را ابرام و اصرار به پاي استيضاح مي كشاند بعد دوباره به او راي اعتماد مي دهد حرفي نمي زنيم، از نطق رئيس مجلس چيزي نمي گوييم تنها از بهت مردم مي پرسيم. از بهت خودم و شصت و چند ميليون شهروند ديگر كه از ديروز از خودشان مي پرسند: خاوري كه از كانادا داد مي زند مظلومم، مديرعامل بانك صادرات مي گويد خبر نداشته ام، وزير اقتصاد ابقا شد، پس گناه اين اختلاس به گردن كيست؟ گناه عدم نظارت برعهده كيست؟ چه كسي قرار است به اين پرسش حداقلي مردم پاسخ بدهد؟
حالا که هیچ کس خود را مقصر نمی داند ما هم می گوییم اصلا خود مردم مقصر اصلی هستن.
می گین چرا ؟
همین جوری
+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم آبان ۱۳۹۰ساعت 10:29  توسط کیان  | 

اعضای بدن به کوردی


 

http://www.zabanamoozan.com/images/vocab_3/face.jpg

۱- پیشانی:  ناو‌چاوان

2- ابرو: برۆ  

3- چشم: چاو

4- گوش: گوێچکە

5- بینی: لووت 

6- سوراخ بینی: کونەلووت

7- گونه: گۆنە

8- دهان: دەم

9- فک: کاکیلکە

10- چانه: چەناکە

http://www.zabanamoozan.com/images/vocab_3/body.jpg

 

11- ریه: سی 

 

12- كلیه: گورچیلە

 

13- كبد: سپڵ

 

14- قلب: دڵ

 

15- مثانه: میزەڵان

 

16- روده: ریخۆڵە

 

http://www.zabanamoozan.com/images/vocab_3/hand.jpg

۱۷- انگشت: قامک

18- شست: قامکەگەورە 

19- مچ: مەچەک

20- کف دست: بەرەدەست

http://www.zabanamoozan.com/images/vocab_3/teeth2.jpg

۲۱- دندانها: دیانەکان (دیان)

22- لثه: پووک

منبع:هاووڵاتی
+ نوشته شده در  چهارشنبه یازدهم آبان ۱۳۹۰ساعت 10:18  توسط کیان  | 

تاریخ و جوگرافیاى جوانڕۆ


جوانڕۆ شاریگه‌ كوردنشین و یه‌كیگه‌ له‌شاره‌یل سه‌ر وه‌ پارێزگاى كرماشان له‌ خوه‌رهه‌ڵات

كوردستان. شار جوانڕۆ كه‌فتیه‌سه‌ باوه‌ش كویه‌ى شاهۆ، ماكوان، ساراوه‌ن و به‌نیگه‌ز.

كویه‌ى شاهۆ جوانى بى وینه‌یگ به‌خشاسه‌ شار جوانڕۆ. زویتر وه‌رجه‌ ساڵه‌یلیگ له‌ناو شار جوانڕۆ چه‌مه‌ ئاویگ گوزه‌ر كردیاد، وه‌لى له‌وه‌ر فراوانبوین شاره‌گه‌ ئیسه‌ ئه‌و ئاوه‌ نه‌مه‌ندگه‌. كه‌ش وهه‌واى له‌وه‌رز زمسان فره‌ سه‌رده‌، وه‌لى له‌تاوسان هوونك و شوون سه‌یرانه‌. خه‌ڵك جوانڕۆ جافن و تیره‌یل گه‌وراى جاف سه‌ره‌تا له‌ى ناوچه‌ بوین. ئه‌و تیره‌یل ناودار ئێڵ جافه‌ ك ئیسه‌ له‌ناو جوانڕۆ ژیه‌ن ئه‌یانه‌ن: باوه‌جانى، وه‌له‌دبه‌گى، كلاشى، ئیمامى، قوبادى، ئیناخى، تاوه‌گۆزى، كۆكۆیى.

وه‌خت خوه‌ى خه‌ڵك جوانڕۆ هیزیگ په‌نج هه‌زار كه‌سى دروسكردنه‌ وه‌ سه‌ركردایه‌تى حه‌بیبوڵڵاخان باوه‌جانى و روسته‌م به‌یگى و وه‌له‌دبه‌گى، ك له‌ په‌لاماریگ ئه‌را بان قه‌ڵاى جوانڕۆ زه‌ره‌د فره‌یگ ره‌ساننه‌سه‌ داروده‌سه‌ى عه‌لى ئه‌كبه‌ر شه‌ره‌فولمولك، ك له‌شوونیگ تره‌و كلكریاویگ ئه‌را حوكمڕانى جوانڕۆ، له‌و جه‌نگه‌ كوڕه‌گه‌ى شه‌ره‌فولمولك و مامه‌یشى كوشیان. ئمجا له‌ توڵه‌ى ئه‌و په‌لاماره‌، ناسره‌دین شاى قاجار هیز فره‌یگ وه‌پشتگیرى فه‌رهاد میرزاى مامه‌ى ڕه‌وانه‌ى جوانڕۆ كرد و ده‌سكرده‌ تووپوارانكردن ئاوایى و باخ و دارسانه‌یل ناوچه‌گه‌، له‌ئاكام ئه‌و په‌لاماریشه‌ خه‌ڵك جوانڕۆ و ئاوایه‌یل ده‌وروه‌رى ڕوى كه‌نه‌ شاره‌زوور. ئنجا له‌وه‌ر خاتر ئه‌وه‌ك شووڕش رزگاریخواز وه‌ رابه‌رایه‌تى جنراڵ هه‌میشه‌ زینگ بارزانى نه‌مر له‌هیز و ده‌سڵات پارچه‌یل تر كوردستان كه‌ڵك وه‌رنه‌گریگ ، ئه‌وه‌ بوى له‌ساڵ 1955زایینى په‌یمان به‌غدا له‌ناونى ئیران و توركیاو عراق ئه‌نجام دریا، یه‌كیگ له‌ بڕگه‌ یا فه‌قه‌ره‌یل ئه‌و په‌یمانه‌ به‌سانن مه‌رزه‌یل ئى وڵاته‌ بوى ئه‌را ئه‌وه‌ك كورد پارچه‌یل تر نه‌چنه‌ ناو جمشت رزگاریخواز بازرانى نه‌مر. هه‌ر له‌و ساڵه‌ حكوومه‌ت ئیران ئه‌را وشكانن و گرتن چه‌ك، سوپایگ وه‌ سه‌رپه‌رشى غوڵامحسێن خان ئه‌رده‌ڵان كلكرده‌ ناوچه‌ى جوانڕۆ، وه‌لى خه‌ڵك جوانڕۆ گووش نه‌یانه‌ فه‌رمان حكوومه‌ت و له‌مه‌رز كردنه‌ ئه‌و دیم و خوه‌یان و چه‌كیان په‌یوه‌ندى كردنه‌ شووڕش رزگاریخواز بارزانى. بارزانى نه‌مریش كیشه‌و گرفت ئاواره‌یل جوانڕۆ چاره‌سه‌ر كرد.

هه‌ر له‌و ساڵه‌ محه‌مه‌د به‌گ وه‌كیل جوانڕۆ سه‌ركرده‌ى خه‌ڵك ناوچه‌ى جوانڕۆ و هه‌ورامان وه‌دیدار بارزانى نه‌مر شاد بوى و قه‌وڵ گشت جووره‌ هاوكارى و ده‌سمیه‌تیگ دا نه‌مر بارزانى.

خه‌ڵك جوانڕۆ له‌ شووڕش ئه‌یلوول گه‌ورا شه‌هید و زه‌خمدار و قوروانیه‌یل فره‌یگ دان، ئنجا له‌شوون راپه‌ڕینه‌گه‌ى ساڵ 1991 باشوور كوردستان و دروسبوین هه‌رێم كوردستان له‌لایه‌ن سه‌ركردایه‌تى كورد، دى ئاواره‌یل باشوور كوردستان وه‌گشتى و خه‌ڵك هه‌ڵه‌بجه‌یش وه‌ تایبه‌ت گله‌وخواردن ئه‌را زێد و ماواى خوه‌یان.

منبع: هاووڵاتی

+ نوشته شده در  چهارشنبه یازدهم آبان ۱۳۹۰ساعت 10:15  توسط کیان  | 

تهاجم فرهنگی از نوع داخلی

حتما تا حالا نام تهاجم فرهنگی را شنیده اید . تهاجم فرهنگی اصطلاحی است که درباره ی حمله ی غرب و استعمار به فرهنگ ما به کار گرفته میشود. اما اکنون میخواهیم درباره نوع دیگری از تهاجم فرهنگی سخن به میان آوریم که شاید در مورد آن کمتر حرف زده شده و کمتر اقداماتی برای مقابله با این نوع تهاجم فرهنگی انجام شده است.

قبل از پرداختن به اصل موضوع بد نیست بدانیم که:ترکیب قومیتی ایران بر اساس داده‌های «کتاب واقعیت‌های جهان سیا» 51% پارسی، 24% آذری، 8% گیلک و مازنی، 7% کرد، 3%عرب، 2% لر، 2% بلوچ، 2% ترکمن و 1% از دیگر اقوام است.یعنی تقریبا نیمی از مردم ایران زبانشان غیر از زبان فارسی است.

موضوعی که میخواهیم به آن بپردازیم تهاجم به فرهنگ ملل غیرفارس ساکن در ایران است که قبل از هرچیز به چند مورد از تفاوت های آن با تهاجم فرهنگی غرب اشاره میکنیم:


1ـتهاجم فرهنگی غرب از خارج به داخل بوده و از سوی کشورهای بیگانه میباشد ولی این تهاجم از داخل به داخل بوده و بنیانگذار آن رضا خان پهلوی است


 2-برای مقابله با تهاجم فرهنگی از نوع غربی می توان از دستگاه های دولتی از جمله صداوسیما و آموزش و پرورش استفاده نمود اما در مورد تهاجم نوع دوم نه تنها این موضوع صدق نمیکند بلکه عکس آن نیز ممکن است عملی شود برای مثال صداوسیما تمام توان خود را به کار گرفته تا با زبان ها فرهنگ های غیر فارسی در ایران مبارزه کند. در برخی استان ها شبکه ای با عنوان شبکه استانی ایجاد شده است که به جرات میتوان این شبکه ها را در تهاجم فرهنگی به مراتب خطرناک تر از شبکه های سراسری دانست برای وضوح بیشتر شبکه استانی آذربایجان غربی را مثال می زنم : اکثریت جمعیت این استان را ترک زبانان تشکیل می دهند ولی برنامه ها ی این شبکه به طور ناعادلانه ای بین سه زبان ترکی(البته اگر آن را بتوان ترکی نامید)،فارسی و کردی تقسیم شده است. از آنجا که زبان فارسی زبان ملی کشور است و تمام شبکه های سراسری به این زبان برنامه های خود را پخش می کنند و همچنین باتوجه به اینکه هیچ قسمتی از جمعیت این استان را فارس ها تشکیل نمیدهند لزومی برای وجود این بخش در این کانال دیده نمیشود. و از آنجاکه شبکه ای محلی در مهاباد به زبان کردی برای اقلیت کرد این استان پخش میشود قسمت کردی این شبکه استانی نیز نامعقولانه است واما قسمتی از برنامه های این شبکه نیز به اصطلاح به زبان ترکی پخش میشود ولی در عین حال مهمترین نقش را در تهاجم فرهنگی این بخش ایفا میکند چرا که اگر به برنامه های به اصطلاح ترکی شبکه استانی آذربایجان غربی نگاه کنید درخواهید یافت که نام این زبان را که در این شبکه حرف میزنند بیشتر میتوان به فارسی نزدیکتر دانست تا ترکی . مخصوصا این که کسی که در آنجا حرف میزند مسئول اداره یا ارگانی باشد که در اینصورت میتوان به جرات زبان شخص را فارسی دانست چرا که در سخنان این آقایان تمام کلمات جمله به جز فعل آن فارسی است و تنها دلیلی که این اشخاص زبان خود را ترکی می دانند افعال به کار برده شده در این جملات است شاید هم به همین دلیل است که بسیاری  این زبان را به جای زبان ترکی لهجه؟ آذری می خوانند ! البته این اشخاص یا واقعا کور هستند یا خودشان را زده اند به کوری که رده بندی یونسکو رادر این مورد که ترکی را سومین زبان زنده جهان میداند نمیبینند البته بسیاری نیز هستند که می گویند این رده بندی منظورش زبان ترکی استانبولی است نه آذربایجانی اما باید خدمت این زبان شناسان عزیز عارض شوم که این رده بندی مربوط به زبان هاست نه به گویش خاصی از یک زبان. در حقیقت وقتی میگویند زبان ترکی یعنی کل زبان ترکی با همه ی گویش هایش که گویش آذربایجانی هم یکی از آنهاست. حالا بگذریم در مورد صداوسیما می گفتم یک نکته ی بسیار جالب هم در این تهاجم فرهنگی مدنظر است که بسیار جالب است وآن این است که در شبکه ی استانی آذربایجان غربی هیچ کدام از برنامه های مربوط به گروه سنی کودکان و نوجوانان به زبان ترکی نیست. گویا زبان ترکی برای کودکان ونوجوانان بدآموزی دارد اگر به حوضه ی آموزش و پرورش برویم به شدت بدآموزی این زبان بیشتر پی خواهیم برد. میبینیم که بدآموزی این زبان در حدیست که حتی مسئولین محترم ما مجبور شده اند به خاطر آن قانون اساسی را هم زیر پا بگذارند(اصل 15 قانون اساسی که از حقوق اقوام غیر ترک در تحصیل به زبان مادری و تدریس ادبیات آنها در مدارس حمایت میکند).آیا زیر پا گذاشتن قانون اساسی در کشور جرمی بزرگ تلقی نمی شود؟


3ـ و اما سومین تفاوتی که بین تهاجم فرهنگی غرب و تهاجم فرهنگی داخلی ایران وجود دارد این است که دولت مردان در برابر تهاجم نوع اول به شدت مخالفت میکنند و برای از بین بردن آن میکوشند که البته از این بابت از آنها ممنونیم ولی در برابر تهاجم نوع دوم در سکوت به سر میبرند و فرض میکنند که چنین مقوله ای وجود خارجی ندارد.


اکنون با توجه بی توجهی دولت به این مسئله و کمک کردن دستگاه هایی مانند صداوسیما به این امر نقش مردم در این مورد بسیار زیاد و سازنده است  . مردم میتوانند در این مورد نقش مهمی را ایفا کنند یا با مقاومت خود جلوی این تهاجم را بگیرند و یا با بی توجهی خود آتش این تهاجم را شعله ورتر نمایند. اکنون نیز برخی کارها هستند که از طرف مردم به این تهاجم قدرت بیشتری می بخشند. برای مثال برخی از خانواده ها کودکان خود را به زبان فارسی پرورش میدهند و شاید تنها توجیه این خانواده ها این است که نگران وضعیت تحصیلی فرزندشان در مدرسه هستند اما باید گفت که فارسی زبانی نیست که برای یاد گرفتن آن بخواهیم نگران باشیم البته توهین نشود ولی فارسی را میتوان خیلی زود از طریق تلویزیون و راه های دیگر یاد گرفت واین از نظر علمی اثبات شده است که توان یادگیری زبان کودک در دوران قبل از 7سالگی بسیار بالا است و میتوان پس از یاد زبان مادری به کودک به عنوان زبان اصلی زبان دیگری را یاد داد البته این نیز کم لطفی دولت است که یک کودک غیر فارسی زبان قبل از آموزش زبان فارسی به طور رسمی از همان اول تحصیل به این زبان را آغاز میکند بدون اینکه کوچکترین اثری از تحصیل به زبان مادری باشد. آیا این کودک آزاری نیست؟ علاوه براین بسیاری از بزرگترها نیز (خصوصا جوانان و خصوصا دختران ) برای کلاس گذاشتن سعی میکنند از زبان فارسی در مکالمه روزمره خود استفاده کنند اما باید گفت که هیچ عقل سالمی 33مین ریشه زبان عربی  را باکلاس تر از سومین زبان زنده ی جهان نمیداند. اکنون با توجه نکات مذکور هنوز وقت آن نرسیده که به خودمان آمده و برای حفظ زبان مادری خود از این خواب غفلت 88ساله بیدار شویم؟


در پایان اینکه تا هنگامی که دولت به فرهنگ های اصیل مردمی خود توجهی نکند نمی تواند جلوی تهاجم فرهنگی غرب را بگیرد.


ومنْ آیاته خلْقُ السّماوات والْأَرْضِ واخْتلافُ أَلْسنتکُمْ وأَلْوانکُمْ إِنّ فی ذلک لآیات للعالمین


 از نشانه‏هاى [قدرت] او آفرینش آسمانها و زمین و اختلاف زبانهاى شما و رنگهاى شماست قطعا در این [امر نیز] براى دانشوران نشانه‏هایى است

+ نوشته شده در  سه شنبه دهم آبان ۱۳۹۰ساعت 19:14  توسط کیان  |